overfm.gr | Bundesliga | Μπάγερν Μονάχου 1-1 Βέρντερ Βρέμης: Χ-αμένοι και οι δύο!

Η Μπάγερν Μονάχου έμεινε στο 1-1 με την Βέρντερ Βρέμης.

Η Μπάγερν Μονάχου υποδέχθηκε την Βέρντερ Βρέμης στην “Αλιάνζ Αρίνα”, με τους Βαυαρούς να είναι το απόλυτο φαβορί της αναμέτρησης. Παρ’όλα αυτά, αυτό δεν φάνηκε σε καμία περίπτωση, με την Βέρντερ να είναι πιό απειλητική στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, με το τελικό 1-1 να αφήνει παραπονεμένους τους φιλοξενούμενους.

Στο πρώτο μέρος, η Βέρντερ ήταν μακράν καλύτερη από την αντίπαλό της, έχοντας μερικές πολύ καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ, με κύριους πρωταγωνιστές τους Ράσιτσα και Μπίτενκουρτ. Η δικαιοσύνη, για το πρώτο ημίχρονο αποκαταστάθηκε στο τελευταίο λεπτό, με τον Μαξιμίλιαν Εγκεστάιν να νικά τον Νόιερ με όμορφο σουτ.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Μπάγερν Μονάχου έδειξε να ισορροπεί κάπως την κατάσταση, με τον Ντάγκλας Κόστα να προειδοποιεί τους φιλοξενουμένους στο 52ο λεπτό, ωστόσο το σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παβλένκα. Μόλις δέκα λεπτά αργότερα, οι Βαυαροί κατόρθωσαν να φτάσουν στην ισοφάριση, με τον Κίνγκσλεϊ Κομάν να γράφει το 1-1, έπειτα από σέντρα ακριβεία του Γκορέτζκα. Από το σημείο αυτό και μετά, η ομάδα του Φλικ έδειχνε να ελέγχει προσωρινά την κατάσταση, με το δεύτερο γκολ να φαίνεται πώς θα έρθει γρήγορα. Ωστόσο, αυτό δεν συνέβη ποτέ, αφού η Βέρντερ ανέβασε την απόδοσή της στη συνέχεια, με το 1-1 να μένει μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα. Με το αποτελέσμα αυτό, οι Βαυαροί θα παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας με 19 πόντους, ενώ η Βέρντερ έφτασε την ένατη θέση, με 11 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Παβάρ, Ερναντέζ (Γκορέτζκα 19′), Μαρτίνεζ, Μουσιάλα (Τσούπο Μοτίνγκ 63′), Κόστα (Σανέ 63′), Κομάν(Γνάμπρι 63′), Μίλερ, Λεβαντόφσκι

Βέρντερ Βρέμης: Παβλένκα, Τορπράκ, Φριντ, Αουγκούστινσον, Γκεμπρισιλασιέ, Έγκεσταιν, Γκρος, Μοχάλντ (Μπομ 72′), Μπίτενκουρτ (Αγκού 66′), Ράσιτσα(Τσονγκ 90′), Σάρτζεντ