overfm.gr | Διεθνή | Μουντιάλ – Πρόκριση στο 120+4′ για το Καμερούν με γκολ του Εκάμπι

Το Καμερούν με γκολ του Τόκο Εκάμπι στο 120+4′ πήρε την πρόκριση για το Μουντιάλ του Κατάρ και άφησε εκτός την Αλγερία.

Μεγάλη μάχη χθες βράδυ για ένα «χρυσό εισιτήριο» για την τελική φάση του Μουντιάλ. Η Αλγερία υποδέχθηκε σε ένα παιχνίδι «τελικό» το Καμερούν.

Οι Αλγερινοί, είχαν νικήσει πριν από λίγες μέρες με 0-1 στο Καμερούν χάρις σε γκολ του Σλιμανί στο 40′. Χθες βράδυ (29/03) η Αλγερία,  με το προβάδισμα του ενός γκολ από την πρώτη αναμέτρηση, είχε το πάνω χέρι για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Τα πράγματα όμως δεν εξελίχθηκαν καλά για αυτούς. Ο Τσούπο Μότινγκ άνοιξε το σκορ για το Καμερούν στο 22′. Οι γηπεδούχοι παίζανε καλύτερα, ανεβάσανε στροφές και βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 49′ με τον Σλιμανί. Η χαρά τους δεν κράτησε πολύ, γιατί το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με χρήση βαρ.

Το παιχνίδι έληξε 0-1 στο 90λεπτο και οδηγήθηκε στην παράταση. Στο 98′ η Αλγερία σκόραρε ξανά. Το τέρμα να ακυρώθηκε πάλι καθώς η μπάλα είχε βρει στο χέρι του Σλιμανί.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες και στο 118′ με γκολ του Τούμπα κατάφεραν να σκοράρουν, κάνοντας το 1-1 και κρατώντας την πρόκριση στα χέρια τους.

Το Καμερούν όμως φαίνεται δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 120+4′ ο Τόκο Εκάμπι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, «πάγωσε» την Αλγερία και έστειλε την χώρα του στην τελική φάση του παγκοσμίου κυπέλλου του Κατάρ.