overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Μουντιάλ: Νίκη για την Αυστραλία κόντρα στα ΗΑΕ, «τελικός» με το Περού

Η Αυστραλία επικράτησε με 2-1 των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων και θα αντιμετωπίσουν το Περού σε παιχνίδι «τελικό» για το Μουντιάλ.

Αυστραλία και Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, έδωσαν ραντεβού χθες βράδυ (07/06) στο Κατάρ και το γήπεδο «Αχμάντ Μπιν Αλί», για μία αναμέτρηση μπαράζ για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Τα «καγκουρό» κατάφεραν να σκοράρουν για δεύτερη φορά λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα και με σκορ 2-1 πήραν την πρόκριση για τον «τελικό» των προκριματικών. Εκεί θα αντιμετωπίσουν το Περού, με τον νικητή να προκρίνεται στο Μουντιάλ του Κατάρ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα ισορροπημένο με το σκορ να είναι ισόπαλο 0-0. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν μόλις δύο ευκαιρίες για γκολ και φάνηκε πως πρώτος τους στόχος ήταν να μην δεχθούν γκολ.

Τα πράγματα στο δεύτερο μέρος, κάπως άλλαξαν. Οι Αυστραλοί, ανοίξανε το σκορ στο 53′ με τον Ιρβάιν. Το παιχνίδι όπως ήταν λογικό περιμέναμε να «ανοίξει», αλλά η απάντηση από τα ΗΑΕ ήρθε πολύ γρήγορα.

Στο 57′ ο Κανέδο έκανε το 1-1 και έφερε πάλι το ματς στα ίσα. Όσο κύλαγε ο χρόνος, οι δύο ομάδες κάνανε ελάχιστες ευκαιρίες για γκολ, με την Αυστραλία βέβαια να είναι αυτή που χαμογελάει στο τέλος.

Στο 84′ ο Χρούστιτς έπιασε ένα απίστευτο σουτ με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό ΗΑΕ – Αυστραλία 1-2.

Η αναμέτρηση ανάμεσα σε Περού και Αυστραλία, έχει οριστεί για την ερχόμενη Δευτέρα (13/06) στις 21:00.