overfm.gr | Moto GP | MotoGP – Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Κουαρταραρό

Εκμεταλλευόμενος την πτώση του Πέκο Μπανάια, ο Φάμπιο Κουαρταραρό κατέκτησε μαθηματικά τον τίτλο του MotoGP.

Ο Πέκο Μπανάια τα έκανε όλα τέλεια και φαινόταν πως οδηγούταν σε μια νίκη στο GP Εμίλια-Ρομάνια στην πίστα του Μιζάνο. Η τύχη όμως δεν του χαμογέλασε. Τέσσερις γύρους πριν πέσει η καρό σημαία, είχε μια πτώση με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει. Χαρίζοντας στον Φάμπιο Κουαρταραρό το τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή MotoGP.

Ο «El Diablo» της Yamaha επωφελούμενος από την πτώση που είχε ο έτερος διεκδικητής του τίτλου, ανέβηκε από τη 15η θέση στην τέταρτη θέση και πανηγύρισε το πρώτο τίτλο Moto GP της καριέρας του.

Αυτός είναι ο πρώτος τίτλος που καταφέρνει να κερδίσει Γάλλος και ο πρώτος της Yamaha από το 2015!

Ο νικητής του αγώνα ήταν ο Μαρκ Μαρκέθ, με τη Repsol Honda να κάνει το 1-2 αφού στη 2η θέση τερμάτισε ο Πολ Εσπαργκαρό. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ενέα Μπαστιανίνι με την Ducati.