overfm.gr | Moto GP | MotoGP Ινδονησία – Αυστριακή κυριαρχία στον Ειρηνικό

Μεγάλος νικητής στο GP Iνδονησίας είναι ο Μιγκέλ Ολιβέιρα με ΚΤΜ ο οποίος παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες ήταν κυρίαρχος στον αγώνα.

Αυτός ο αγώνας τα είχε πράγματι όλα! Κεραυνοί να χτυπάνε την πίστα, δυσμενείς καιρικές συνθήκες αλλά και έναν Μιγκέλ Ολιβέιρα που ήταν κυρίαρχος και τελικά πήρε την μεγάλη νίκη στην Ινδονησία. Το βάθρο πλαισίωσαν οι Κουαρταρό με Yamaha και ο Ζαρκό με την δορυφορική ομάδα της Ducati την Pramac.

Εκκίνηση

Οι αντίξοες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στην πίστα Mandalika καθυστέρησαν την εκκίνηση του αγώνα κατά μια ώρα. Η βροχή που έπεφτε ήταν μεγάλης έντασης. Μάλιστα έπεσε ακόμα και κεραυνός στην πίστα, αλλά ευτυχώς δεν υπήρχε κόσμος εκεί και δεν υπήρξαν απώλειες.

Ωστόσο η ένταση της βροχής έπεσε στην συνέχεια και είχαμε εκκίνηση σε πολύ βρεγμένο οδόστρωμα. Εκκίνηση από την οποία έλειπε ο Μάρκ Μαρκέθ ο οποίος είχε ένα τρομακτικό ατύχημα στο πρωινό ζέσταμα. Ο Ισπανός εξάκις παγκόσμιος πρωταθλητής είναι καλά στην υγεία του. Ωστόσο υπέστη διάσειση και δεν μπόρεσε να ξεκινήσει.

Ο poleman Κουαρταρό ξεκίνησε αρκετά καλά με το που έσβησαν τα κόκκινα φώτα. Καλύτερη εκκίνηση είχαν οι Ολιβέιρα και Μίλερ οι οποίοι βρέθηκαν αρκετά νωρίς στις πρώτες θέσεις. Αμφότεροι πέρασαν τους Κουαρταραρό και Μίλερ και αρκετά σύντομα απομακρύνθηκαν από τους διώκτες τους.

Ολιβέιρα και βροχή είναι τελικά συγκάτοικοι

Οι Μίλερ και Ολιβέιρα άνοιγαν ακόμα περισσότερο την απόσταση. Αλλά ο Κουαρταραρό έχανε τη μια θέση μετά την άλλη. Είδε Ρίνς και Ζαρκό να τον εκτοπίζουν πέμπτο μπροστά από τον Μιρ ο οποίος ανέβηκε 12 ολόκληρες θέσεις (από 18ος, 6ος).

Ο Πορτογάλος της ΚΤΜ ωστόσο άρχισε να απομακρύνεται σταδιακά και από τον Αυστραλό της Pramac με τον Ολιβέιρα να είναι άπιαστος στο πρώτο μέρος του αγώνα!

Όπως ήταν φυσικό το βρεγμένο οδόστρωμα δυσκόλεψε τους αναβάτες, με τους Μπανιάια και Μαρτίν να έχουν έντονα γλιστρήματα. Ειδικά ο δεύτερος γλίτωσε οριακά το highside. Λίγο αργότερα έχασε το μπροστινό ελαστικό και εγκατέλειψε.

Στην πίστα απόψε είμαι μόνος μου…

Όσο ο αγώνας πλησίαζε προς το τέλος του (κάπου εδώ να θυμίσουμε ότι ο αγώνας έγινε σε 20 αντί 27 γύρους λόγω καιρού), η κατάταξη χωρίστηκε στα δύο. Τον Ολιβέιρα και όλους τους υπόλοιπους. Ο Πορτογάλος αναβάτης της KTM αύξανε ολοένα και περισσότερο την διαφορά από τους διώκτες του. Δεύτερος ήταν ο Μίλερ, αλλά ο Ζαρκό ήταν από τους ταχύτερους, σταμπάροντας εν συνεχεία τον Αυστραλό.

Ανοδική πορεία είχε και ο Φάμπιο Κουαρταραρό. Ο Γάλλος της Yamaha έφτασε και πέρασε τον Αλεξ Ρινς για να πάρει την 4η θέση. Ο Κουαρταραρό, που γενικά δεν εντυπωσιάζει στη βροχή, ανέβαζε πολύ το ρυθμό του όσο περνούσαν οι γύροι και ένιωθε πιο άνετα με τις συνθήκες. Τόσο άνετα, που λίγους γύρους αργότερα πέρασε τον Ζαρκό και ανέβηκε στην 3η θέση.

Λίγο πιο κάτω, ο Φάμπιο Κουαρταραρό άρχισε σιγά σιγά να ανακτά τις χαμένες του θέσεις και προσπέρασε τον Ρινς για την 4η θέση. Παρότι ο Γάλλος της Yamaha δεν είναι ιδιαίτερα καλός στην βροχή ανέβαζε σταδιακά τον ρυθμό του. Αυτό και μόνο ήταν αρκετό για να μπει στην τριάδα του βάθρου.

Και τώρα άντε πιάστε τον…

Ο Κουαρταραρό δεν έμεινε στην τρίτη θέση. Πέρασε (και) τον Τζακ Μίλερ για να πάρει την δεύτερη θέση. Με τέσσερις γύρους να απομένουν ο Ολιβέιρα ήταν 4 δευτερόλεπτα μπροστά. Ο Γάλλος έκανε την τελική επίθεση για να πάρει τη νίκη αλλά ήταν πλέον αργά…

Ο Ζαρκό πέρασε τον Μίλερ για να πάρει την τρίτη θέση. Στο 5-6 ήταν οι δύο αναβάτες της Σουζούκι (Ρινς,Μιρ), ενώ 7ος ήταν ο Μορμπιντέλι. Μεγάλη μάχη δόθηκε και για τις πίσω θέσεις. Τελικά επικράτησε ο Μπράντ Μπίντερ που τερμάτισε μπροστά από τον Αλέις Εσπαργκαρό και τον αδελφό του Ντάριν Μπίντερ.

Πέραν της πρώτης τριάδας (Ολιβέιρα, Κουαρταραρό, Ζαρκό) την βαθμολογούμενη δεκαπεντάδα συμπλήρωσαν οι Τζάκ Μίλερ, Άλεξ Ρίνς, Ζοάν Μίρ, Φράνκο Μορμπιντέλι, Μπράντ Μπίντερ, Άλεις Εσπαργκαρό, Ντάριν Μπίντερ, Ενέα Μπαστιανίνι, Πόλ Εσπαργκαρό, Άλεξ Μάρκεθ, Λούκα Μαρίνι και Φραντσέσκο Μπανάια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Στα της βαθμολογίας ο Ενέα Μπαστιανίνι παρά τη χαμήλη του επίδοση παραμένει στην κορυρφή του πρωταθλήματος με 30 βαθμούς. Ακολουθεί στη 2η θέση ο Μπράντ Μπίντερ με 28 βαθμούς και ο περσινός πρωταθλητής Φάμπιο Κουαρταραρό που πλεον ανεβαίνει στην 3η θέση με 27. Την πρώτη πεντάδα συμπληρώνουν οι Μιγκέλ Ολιβέιρα μς 25 βαθμούς και Ζοάν Ζαρκό με 24.

Στην κατάταξη των κατασκευαστών η KTM πλέον έχει τα ηνία με 45 βαθμούς. Με την Ducati να ακολουθεί με τέσσερις βαθμούς λιγότερους στη 2η θέση και την Υamaha 3η με 27 βαθμούς. Στις ομάδες η εργοστασιακή KTM επίσης «ευνοείται» της σημερινής εξέλιξης του αγώνα ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση με 53 βαθμούς. Στο -12 από τους Αυστριακούς, ακολουθεί η ομάδα της εργοστασιακής Yamaha στην 2η θέση και 3η η Suzuki με 40 βαθμούς. Την πρώτη πεντάδα συμπληρώνουν η εργοστασιακή Honda και η δορυφορική Gresini Ducati.

Αναλυτικά οι βαθμολογίες του πρωταθλήματος μετά από δύο αγώνες:

Ολιβέιρα Ολιβέιρα Ολιβέιρα

To επόμενο ραντεβού για το πρωτάθλημα του MotoGP, είναι προγραμματισμένο για τις
1-3 Απριλίου όπου και θα διεξαχθεί το GP Aργεντίνης. Το τρίτο της φετινής σεζόν.