overfm.gr | Τένις | Monte Carlo Masters Ρούμπλεφ – Μπαουτίστα Αγκούτ: Ο Ρώσος προκρίθηκε και βρίσκει στους «8» τον Ναδάλ [vids]

O Ρούμπλεφ πέρασε με δυσκολία το εμπόδιο του Μπαουτίστα Αγκούτ με 2-1 σετ και πλέον θα βρει απέναντι του το φαβορί της διοργάνωσης, Ράφα Ναδάλ.

O Αντρέι Ρούμπλεφ νίκησε με 2-1 σετ (7-6, 5-7, 6-3) τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ και θα παίξει την Παρασκευή (18:00, Cosmote Sport 6) απέναντι στο φαβορί του τουρνουά, Ράφα Ναδάλ, για τα προημιτελικά της διόργανωσης.

Ο Μπαουτίστα Αγκούτ ξεκίνησε φανταστικά τον αγώνα, προηγήθηκε με 4-1, όμως ο Ρώσος έκανε την ολική ανατροπή και κατάφερε να πάρει το σετ στο τάι μπρέικ με 7-5 (2).

Το δεύτερο σετ κρίθηκε εξίσου στις λεπτομέρειες, όμως αυτή τη φορά χαμογέλασε ο Ισπανός τενίστας, κατακτώντας το σετ με 7-5, οδηγώντας το ματς στο τρίτο σετ που θα έκρινε και τον νικητή.

Στο 3ο σετ ο Ρούμπλεφ έκανε επίδειξη ισχύος, κέρδισε με 6-3 και απέκλεισε τον σκληροτράχηλο Ισπανό. Ο Ρούμπλεφ είχε 50 winners-39 αβίαστα και ο Μπαουτίστα 27-38, με τα μπρέικ πόιντ να είναι 6/12 και 6/9, αντίστοιχα.