overfm.gr | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Μονπελιέ – Παρί Σεν Ζερμέν 7-8 πέν: Στον τελικό από την «άσπρη βούλα» [vid]

Μονπελιέ – Παρί Σεν Ζερμέν 7-8 πέν: Η ομάδα του Ποσετίνο τα… χρειάστηκε, αλλά τελικά πήρε το εισιτήριο για τον τελικό και θα διεκδικήσει έναν ακόμα τίτλο. Η κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλη 2-2.

Κινδύνεψε να μείνει και εκτός τελικού στο Κύπελλο Γαλλίας. Η Παρί Σεν Ζερμέν φλέρταρε με μια τρίτη αποτυχία τις τελευταίες ημέρες. Μετά τον αποκλεισμό στο Champions League από την Μάντσεστερ Σίτι και την ισοπαλία με την Ρεμς που την έχει φέρει σε δύσκολη θέση στο γαλλικό πρωτάθλημα, βρέθηκε με την πλάτη στον… τοίχο σε μια ακόμα διοργάνωση. Στο Κύπελλο Γαλλίας. Στον ημιτελικό με την Μονπελιέ.

Οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο γκολ στην κανονική διάρκεια του ημιτελικού. Ο Κιλιάν Εμπαπέ ήταν κομβικός και σκόραρε τόσο στην αρχή του πρώτου όσο και στο ξεκίνημα του δευτέρου 45λεπτο. Άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό και σημείωσε το 1-2 στο 50ό λεπτό. Σε αντίθεση με την Παρί Σεν Ζερμέν, η Μονπελιέ πέτυχε γκολ στο φινάλε των ημιχρόνων. Ο Λαμπόρντ στο 45′ και ο Ντελόρ στο 83′ ισοφάρισαν κατά σειρά σε 1-1 και 2-2, αντίστοιχα.

Στα πέναλτι εκτέλεσε πρώτη η Μονπελιέ, ευστόχησε στα πέντε, το ίδιο και οι Παριζιάνοι που ισοφάρισαν σε ισάριθμες περιπτώσεις για να φτάσουν οι δύο ομάδες στο έκτο. Κάκιστη εκτέλεση από τον μέσο των γηπεδούχων, τον Σαμπία, που έστειλε την μπάλα αρκετά ψηλά, πάνω από την εστία του Νάβας. Αντίθετα, ο Κεν ήταν εύστοχος και με 6-5 στα πέναλτι και συνολικό σκορ 8-7 έδωσε στην Παρί Σεν Ζερμέν την ευκαιρία να πάει στον τελικό και να διεκδικήσει το Κύπελλο Γαλλίας.