overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | Μονομαχία πρόκρισης για Λαμία ….στο «Ελ Πάσο»

Μεγάλη νίκη πρόκριση σημείωσε η Λαμία επί της Καλλιθέας με 2-1 στο «Ελ Πάσο» και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στο «Αθανάσιος Διάκος» πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η Λαμία μετά την μεγάλη νίκη που σημείωσε επί της Καλλιθέας με 2-1 στο «Ελ Πάσο» σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στο «Αθανάσιος Διάκος». Στους 8 της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Απόλλων Παραλιμνίου-Άγιος Νικόλαος. Σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι και έχασαν αρκετές ευκαιρίες να πάρουν την πρόκριση, οι «Φθιωτοί» κόντρα στην ροή του αγώνα και με κυνικότητα σκόραραν δυο φορές και κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο για τους 8 του θεσμού.

Moιρασμένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τις δυο ομάδες να έχουν την κατοχή. Με την συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου οι «Καλλιθεάτες» έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Κυνηγόπουλος έδωσε στον Νίλι που πλάσαρε τον Σαράνοφ και ο Τζανετόπουλος έδιωξε πάνω στην γραμμή προτού πάρει την κεφαλιά ο Λουκίνας. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και δυο λεπτά αργότερα είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Ντεμέτριους από σέντρα του Κυνηγόπουλου. Η αθηναϊκή ομάδα έχει πάρει για τα καλά τα ηνία του αγώνα έχοντας κλείσει τους αντιπαλους τους είναι θέμα χρόνο ώστε να σκοράρουν.

Όμως στο 34′ κόντρα στην ροή του αγώνα οι «Φθοιωτοί» άνοιξαν το σκορ με τον Μανούσο να κάνει ωραίο κοντρόλ και με ένα εντυπωσιακό σουτ να κάνει το 0-1 πετυχαίνοντας ένα σημαντικό τέρμα όσον αφορά την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Πριν καλά καλά συνέλθει από το σοκ του πρώτου γκολ που δέχτηκε η Καλλιθέα, υπέστη και δεύτερο. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μανούσος πάσαρε πολύ ωραία στον Τσιλούλη και αυτός έδωσε στον Μαρτίνεθ που με πλασέ έκανε το 0-2 για την Λαμία αποκτώντας μεγάλο αβαντάζ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 43′ όταν από κακή εκτίμηση του Κορνέζου η μπάλα έφτασε στον Νίλι και από κοντά έκανε το 1-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα των νοτίων προαστίων μπήκε φουριόζα όπως και στο ξεκίνημα του πρώτου μέρους και στο 52′ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Νίλι να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Σαράνοφ, προσπάθησε να σιγουρέψει το γκολ αλλά έκοψε ο Σίμονς σωτήρια. Αυτό έδωσε ακόμη πιο μεγάλο θάρρος στους «Καλλιθεάτες» ώστε να κυνηγήσουν το γκολ της ισοφάρισης που θα τους φέρει στην διεκδίκηση της πρόκρισης. Στο 73′ ακυρώθηκε γκολ για τους γηπεδούχους με τον Καινούριο και δυο λεπτά αργότερα η Λαμία έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να κλειδώσει την νίκη-πρόκριση όταν ο Τσιλούλης βρέθηκε απέναντι από τον Πάντο αλλά πλάσαρε άουτ. Η Καλλιθέα ανεβάζει την πίεση της και με τη βοήθεια του κόσμου παλεύει για την ισοφάριση σε αυτά τα λίγα λεπτά

Athens Kallithea: Πάντος, Βασιλούδης, Κολτσίδας, Βλάχος, Καινούργιος(79′ Ρέντζας), Μπουλούλης(80′ Δούμτσης), Σαντάνα(58′ Λασκαράκης), Νίλι, Ντεμέτριους, Κυνηγόπουλος, Λουκίνας(80′ Τσιντώνης).

Λαμία: Σαράνοφ, Σαραμαντάς(59′ Γκοράνοφ), Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Τζανδάρης(58′ Ντε Βινσέντι), Νούνιες(69′ Σλίβκα), Σιμόν, Ρουμπέν(59′ Μπεχαράνο), Τσιλούλης, Ρόμανιτς(78′ Γιακουμάκης), Μανούσος.