overfm.gr | Basket League | Μονακό-Περιστέρι 90-78 -«Έπεσε μαχόμενο»

Η Μονακό επικράτησε με 90-78 του Περιστερίου και προκρίθηκε στον τελικό της Κυριακής {5/9, 20:30} «bwin TOURNAMENT AGAINST COVID-19,στο ΣΕΦ.

Η Μονακό επικράτησε 90-78 του αξιόμαχου Περιστερίου, στον πρώτο αγώνα του «bwin TOURNAMENT AGAINST COVID-19.

Οι Μονεγάσκοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.Οι Περιστεριώτες προσπάθησαν κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά δεν ήταν αρκετό για την ανατροπή. Η Μονακό είχε τον έλεγχο και τις απαντήσεις όταν πλησίασαν στο σκορ οι φιλοξενούμενοι.

Μουδιασμένο Περιστέρι

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του Περιστερίου με τη Μονακό ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες. Ήταν αρκετά ισορροπημένο και οι δύο ομάδες εναλάσσονταν στο σκορ. Καμία απ τις δύο δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους Μονεγάσκους να προηγούνται με την ισχνή διαφορά ενός πόντου,23-22.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε τελείως διαφορετική εικόνα. Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και όρεξη. Ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με αιχμή του δόρατος την επίθεση τους κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά (53-40). Ο Ντανίλο με 13 πόντους και ο Άλφα Ντιαλό με 12 πόντους ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων της Μονακό. Για την ομάδα των Δυτικών Προαστίων ξεχώρισαν οι Πέτεγουεϊ με 11 πόντους και ο Γιανίκ Μορέιρα με 8. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 53-40.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μονακό εκτέλεσε 20/28 βολές ενώ το Περιστέρι 5/12. Σημαντική διαφορά και στα ριμπάουντ,κυρίως στα αμυντικά. Οι γηπεδούχοι κατέβασαν 22,με τα 16 να είναι αμυντικά ενώ το Περιστέρι 11,με 9 αμυντικά. Στα λάθη και στα κλεψίματα σχεδόν απόλυτη ισορροπία.Απο 4 εκατέρωθεν κλεψίματα και 1 λάθος περισσότερο για τη Μονακό{7-6}.

Η αντεπίθεση…

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η ώρα του Περιστερίου να αντιδράσει.Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχαν καλύτερη εικόνα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω απ΄τους δέκα πόντους,(19-23).

Η αντεπίθεση του Περιστερίου συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο,αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Στα κρίσιμα σημεία οι παίκτες του Περιστερίου δεν ήταν ψύχραιμοι και έχασαν εύκολα καλάθια. Η Μονακό ήταν ψύχραιμη αντίθετα.Κάθε φορά που το Περιστέρι πλησίαζε,είχε τις απαντήσεις και διατήρησε τα ηνία στο σκορ. Τελικό σκορ 90-78 και η Μονακό τη νίκη και το εισιτήριο για τον αυριανο τελικό. Εκεί θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Λαύριο.

Σχεδόν ισορροπημένο το παιχνίδι Μονακό-Περιστέρι. Η Μονακό είχε ποσοστό 33% στα τρίποντα με 7/21 ,ενώ το Περιστέρι 36% με 8/22.15 λάθη για τη Μονακό και 10 για το Περιστέρι.Η διαφορά των δύο είναι στα ριμπάουντ.Η ομάδα του Μίτροβιτς κατέβασε 44 συνολικά (30-14),ενώ η ομάδα του Μανωλόπουλου από’ τη πλευρά της είχε 28 συνολικά(17-11).

Κορυφαίοι για τη Μονακό ο Ντανίλο με 23 πόντους και ο Άλφα Ντιαλό με 19 πόντους. Για του ηττημένους, ξεχώρισαν ο Γιάνγκ Μορέιρα με 17 πόντους και ο Μίλλερ με 15 πόντους. Άτυχος ο Χρήστος Σαλούστρος που τραυματίστηκε και η κατάσταση του θα εκτιμηθεί τις επόμενες μέρες.

Τα δεκάλεπτα:23-22, 30-18, 19-23, 18-15

Επιμέλεια κειμένου: Ελένη Ανδρικοπούλου