overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Μοιράστηκαν βαθμούς και ημίχρονα Η.Π.Α και Ουαλία

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν Η.Π.Α και Ουαλία με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα ημίχρονο.

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στις Η.Π.Α και την Ουαλία με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1. Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν εκτός από βαθμους και ημίχρονα με τους Αμερικανούς να είναι καλύτεροι στο πρώτο που ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ και τους Ουαλούς να είναι στο δεύτερο και να φτάνουν στην ισοφάριση. Σε ένα παιχνίδι μέτριο ποιοτικά με όχι και πολλές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες οι δυο ομάδες ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση με αυτό το αποτέλεσμα καθώς στην πρώτη είναι η Αγγλία με την σαρωτική νίκη με 6-2 επί του Ιράν.

Οι Αμερικανοί μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση έχοντας κλείσει στα καρέ τους αντιπάλους τους και με την συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ρόντον παραλίγο να βάλει αυτογκόλ αλλά ο Χένεσι έδιωξε και στην συνέχεια η γυριστή κεφαλιά του Σάαρτζεντ βρήκε το δοκάρι. Οι Η.Π.Α συνέχιζαν να ελέγχουν το ματς και να έχουν την κατοχή της μπάλας με τους Ουαλούς να δυσκολεύονται να αναπτυχθούν. Και οι δυο ομάδες επιδόθηκαν σε σκληρά μαρκαρίσματα με το ματς να πηγαίνει στο πάθος και την δύναμη. Και μέσα σε όλα αυτά ενώ πέρα από το δοκάρι δεν είχαμε κάποια αξιόλογη φάση, στο 36′ με τον Πούλισικ να βγάζει τετ α τετ τον Γουεά και να πλασάρει τον Χένεσι για το 1-0 των Αμερικανών. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο με το ημίχρονο να λήγει με 1-0 σε ένα πρώτο μέρος κακό σχετικά ποιοτικά.

Στην επανάληψη οι Ουαλοί μπήκαν αποφασισμένοι όντας σαφώς καλύτεροι από το πρώτο μέρος έχοντας πάρει μέτρα. Όμως στα πρώτα λεπτά ήταν ακίνδυνοι όχι όμως και μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Εκεί όπου μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έχασαν διπλή ευκαιρία. Στο 64′ ο Ντέιβις έκανε την κοντινή κεφαλιά αλλά ο Τέρνερ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Μόλις εκτελέστηκε αυτό ο Μουρ έκανε νέα κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω απο τα δοκάρια. Η Ουαλία συνέχιζε να πιέζει για την ισοφάριση και εν τέλη στο 80′ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ζίμερμαν στον Μπέιλ. Ο παθών ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τέρνερ για να ισοφαρίσει σε 1-1. Μάλιστα στο 89′ άγγιξε και την ανατροπή όταν ο Τζόνσον βρέθηκε από πλάγια θέση αλλά ο Τέρνερ μάζεψε. Στην συνέχεια και οι δυο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης το οποίο δεν ήρθε ποτέ και ετσι μοιράστηκαν τους βαθμούς.

ΗΠΑ: Τέρνερ, Ντεστ(74′ Γιεντλίν), Ζίμερμαν, Άνταμς, Ρόμπινσον, Μούσα(74′ Ακόστα), ΜακΚένι(66′ Άαρονσον), Πούλισικ, Ριμ, Γουεά, Σάρτζεντ(74′ Ράιτ).

Ουαλία: Χένεσι, Ν. Γουίλιαμς(79′ Τζόνσον), Ντέιβις, Μέφαμ, Ρόντον, Γουίλσον(93′ Τόμας), Ράμσεϊ, Μπέιλ, Ρόμπερτς, Αμπάντου(95′ Μόρελ), Τζέιμς(46′ Μουρ).