overfm.gr | Super League 1 | Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις Λαμία και ΠΑΣ

Ισόπαλοι αναδείχθηκαν στο «Αθανάσιος Διάκος» η Λαμία με τον ΠΑΣ Γιάννινα με 1-1 σε ένα ματς που μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις.

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Λαμία και τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Αθανάσιος Διάκος» με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1. Σε μια αναμέτρηση που μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις με το ματς στο πρώτο μέρος να μην είναι καλό ποιοτικά αλλά τον ΠΑΣ να έχει δοκάρι. Στην επανάληψη το ματς έγινε ακόμη πιο ροντέο και εκεί μπήκαν τα δυο γκολ της αναμέτρησης. Με αυτήν την ισοπαλία οι «Λαμιώτες» βρίσκονται στην προτελευταία θέση με 10 βαθμούς ενώ οι φιλοξενούμενοι στην δέκατη θέση μαζί με Λεβαδειακό και ΟΦΗ με 11.

Οι γηπεδούχοι έχουν αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων και κυκλοφορούν την μπάλα στο πρώτο πεντάλεπτο. Και μάλιστα έχασαν δυο μικροευκαιρίες με την σέντρα σουτ του Ντε Βινσέντι στο 12′ που ο Σούλης έδιωξε σε κόρνερ και στο αμέσως επόμενο λεπτό το σουτ του Γιακουμάκη πέρασε λίγο άουτ. Οι «Γιαννιώτες» περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο περιμένωντας κάποια αντεπίθεση για να κάνουν την ζημιά στους αντιπάλους τους και στο 29′ λίγο έλειψε να σκοράρουν. Όταν από εκτέλεση κόρνερ ο Παντελάκης έπιασε την κεφαλιά σημαδεύοντας το κάθετο δοκάρι. Ο ΠΑΣ ισορρόπησε το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά και στο 45′ ο Καραχάλιος με πολύ δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σαράνοφ, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα και για τις δυο ομάδες χωρίς όμως να έχουμε την μεγάλη φάση. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έχει πέσει με τους γηπεδούχους σιγά σιγά να ανεβάζουν την απόδοση τους και να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο. Και μάλιστα στο 66′ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Γκοράνοφ έκανε την σέντρα, η άμυνα του ΠΑΣ αδράνησε και δεν απομάκρυνε την μπάλα με τον Μπεχράνο να μπαίνει στην φάση και από κοντά να κάνει το 1-0 για τους «Φθιωτούς». Και οκτώ λεπτά αργότερα οι «Γιαννιώτες» ισοφάρισαν. Συγκεκριμένα σε εκτέλεση φάουλ του Σόρια, ο Παντελάκης πήρε την κεφαλιά και ο Κορνέζος με κεφαλιά πέτυχε αυτογκόλ για να γίνει το 1-1. Ότι δεν είχαμε σε τόση ώρα παιχνιδιού , το είχαμε στα τελευταία 8 λεπτά. Η ψυχολογία ήταν ανεβασμένη για τους φιλοξενούμενους και στο 77′ λίγο έλειψαν να κανουν την ανατροπή όταν ο Παντελάκης με κάθετη πέρασε στον Σταματελόπουλο που μόνος με τον Σαράνοφ πλάσαρε άουτ. Στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο και οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες.

Λαμία (Σάββας Παντελίδης, 4-4-2): Σαράνοφ – Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ – Μπεχαράνο(88′ Bασιλακάκης), Τζανδάρης, Ντε Βιντσέντι(65′ Σλίβκα), Νούνιες – Γιακουμάκης, Μανούσος(84′ Μπάμπης)

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος, 4-3-3): Σούλης – Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος – Λιάσος(72′ Τζίμας), Καραχάλιος, Ριένστρα – Παμλίδης, Μορέιρα, Ροσέρο(17′ Σταματελόπουλος, 86′ Μπάλαν).