overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις Ισπανία και Γερμανία

Έχοντας από ένα ημίχρονο, Ισπανία και Γερμανία αναδείχθηκαν ισόπαλες σε 1-1 στο μεγάλο ντέρμπι του πέμπτου ομίλου του Μουντιάλ.

Χωρίς νικητή έληξε το μεγάλο ντέρμπι του πέμπτου ομίλου του Μουντιάλ ανάμεσα στην Ισπανία και την Γερμανία οι οποίες αναδειχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με τους «φούριας ρόχας» καλύτεροι στο πρώτο και τα «πάντσερ» στο δεύτερο. Έτσι μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι Ισπανοί είναι πρώτοι με 4 βαθμούς ενώ οι Γερμανοί στην τελευταία με έναν. Χαρακτηριστικό είναι ότι καμία ομάδα σε αυτόν τον όμιλο ούτε έχει προκριθεί αλλά ούτε έχει αποκλειστεί και μαθηματικά. Ένα άλλο χαρακτηριστικό του ντέρμπι είναι ότι και οι δυο σκόρερ ήρθαν από τον πάγκο οι Μοράτα και Φίλκρουγκ.

Οι «φούριας ρόχας» μπήκαν φουριόζοι στο ντέρμπι και έκλεισαν τους αντιπάλους τους και μάλιστα στο 7′ έφτασαν μια ανάσα από το να σκοράρουν έπειτα από εξαιρετική συνεργασία των παικτών με τον Ασένσιο να πασάρει στον Όλμο και αυτός να σουτάρει με την μία αλλά Νόιερ και οριζόντιο δοκάρι στέρησαν το γκολ από την ομάδα του Λουίς Ενρίκε. Οι Ισπανοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά και την κατοχή της μπάλας παίρνοντας το κέντρο από τους Γερμανούς και στο 22′ έχασαν νέα καλή ευκαιρία με το σουτ του Άλμπα να φεύγει μόλις άουτ. Από το πρώτο μισάωρο και μετά τα «πάντσερ» ισορρόπησαν το παιχνίδι και πήραν περισσότερες πρωτοβουλίες και στο 40′ τους ακυρώθηκε και γκολ όταν από φάουλ του Γκορέτσκα ο Ρούντιγκερ έπιασε την κεφαλιά και σκόραρε αλλά ο άσος της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν εκτεθειμένος και κάπως έτσι το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη τα «πάντσερ» μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και πήραν μέτρα με αποτέλεσμα να γίνουν πιο κινητικοί. Μάλιστα στο 57′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν όταν ο Γκουντογκάν πάσαρε στον Κίμιχ που πλάσαρε αλλά ο Σιμόν σταμάτησε εντυπωσιακά τον μέσο της Μπάγερν. Και ενώ οι Γερμανοί μπήκαν καλύτερα και φουριόζοι στην επανάληψη κλείνοντας τους αντιπαλους τους στα καρέ, οι «Ίβηρες» ήταν αυτοί που πέτυχαν το γκολ. Ο Όλμο έδωσε στον Άλμπα αυτός έκανε την συρτή σέντρα για τον Μοράτα και αυτός με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0 στο 62′ κόντρα στην ροή του αγώνα. H Γερμανία ως γνωστόν μετά από αυτό το τέρμα βγήκε μπροστά για να φτάσει στην ισοφάριση και ενέτεινε την πίεση της στα καρέ του Σιμόν. Ο τελευταίος έκανε μια μεγάλη απόκρουση στο 73′ σε τετ α τετ του Μουσιάλα δεχόμενος την πάσα του Σανέ. Και κάπως έτσι η πίεση της ομάδας του Φλικ απέφερε καρπούς και στο 83′ ο Μουσιάλα έδωσε στον Φίλκρουγκ που με ιδανικό τελειώμα μέσα από την περιοχή εκτέλεσε τον Σιμόν για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν – Καρβαχάλ, Ρόδρι, Λαπόρτ, Άλμπα(82′ Mπαλντέ) – Μπουσκέτς, Γκάβι(66′ Γουίλιαμς), Πέδρι – Φεράν Τόρες(54′ Μοράτα), Ασένσιο(66′ Κόκε), Όλμο.

Γερμανία (Χάνζι Φλικ): Νόιερ – Κερέρ(70′ Σανέ), Ζίλε, Ρίντιγκερ, Ράουμ(87′ Σλότερμπεργκ) – Κίμιχ, Γκορέτσκα – Γκνάμπρι(85′ Χόφμαν), Γκιντογκάν(70′ Κλόστερμαν), Μουσιάλα – Μίλερ(70′ Φιλκρουγκ).