overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Μοιραίος ο Μεντί και με το δεξί η Ολλανδία

Με τον Μεντί να ευθύνεται και στα δυο γκολ της Σενεγάλης η Ολλανδία έστω και στο τέλος την κέρδισε με 2-0 στην πρεμιέρα του Μουντιάλ.

Ζορίστηκε να καταβάλει την αντίσταση της Σενεγάλης η Ολλανδία αλλά στο τέλος καθάρισε την υπόθεση νίκη επικρατώντας με 2-0 με γκολ των Γκάκπο και Κλάασεν. Μοιραίος για την αφρικανική χώρα ο Μεντί που ευθύνεται και στα δυο γκολ της ομάδας του. Η ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ με αυτή την νίκη βρίσκεται στην κορυφή μαζί με τον Ισημερινό με ίδιο συντελεστή τερμάτων. Οι «οράνιε» δεν ικανοποίησαν και πολύ με την απόδοση τους δημιουργώντας λίγες καλές ευκαιρίες ενώ οι αντιπαλοι τους πρόσεχαν τα νότα τους απειλώντας ελάχιστες φορές την εστία του Νόπερτ που όποτε χρειάστηκε κατάφερε να επέμβει.

Οι «τουλίπες» μπήκαν δυνατά στο ματς και έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 4′ όταν έκρυψαν την μπάλα στην περιοχή με την μπάλα να φτάνει στον Μπέργκβαϊν ο οποίος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή από το ύψος του πέναλτι. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έγινε πιο φρενήρης ενώ και οι Αφρικανοί πήραν τα μέτρα και βγήκαν μπροστά ώστε να απειλήσουν την εστία του Νόπερτ. Στο 20′ οι Ολλανδοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ όταν ο Ντε Γιονγκ βρέθηκε μόνος του σε θέση βολής όμως καθυστέρησε χαρακτηριστικά με αποτέλεσμα να κοπεί. Είκοσι λεπτά αργότερα ο Μπερκχάους είχε σουτ το οποίο έφυγε λίγο πάνω απο τα δοκάρια ενώ το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με μια Σενεγάλη να στέκεται αρκετά καλά κόντρα στους «οράνιε» παρότι το γεγονός ότι αγωνίζονται χωρίς τον Σαντιό Μανέ.

Στην επανάληψη δεν ειχαμε κάτι το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά ενώ στο 53′ η ομάδα του Φαν Χάαλ πλησίασε το γκολ όταν από εκτέλεση κόρνερ ο Φαν Ντάικ έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Στην συνέχεια οι Αφρικανοί άρχισαν να κερδίζουν μέτρα και στο 65′ έφτασαν πολύ κοντά στην επίτευξη του γκολ όταν ο Ντιά βρέθηκε σε θέση βολής από τα δεξιά και έκανε το σουτ αλλά ο Νόπερτ απέκρουσε και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του. Μάλιστα άρχισαν να παίρνουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και να είναι πιο απειλητικοί σε σχέση με την Ολλανδία. Και ενώ οι «οράνιε» δυσκολεύτηκαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα, στο 84′ με τον Ντε Γιονγκ να κάνει το γέμισμα , τον Μεντί να κάνει άστοχη έξοδο και ο Γκάκπο με γυριστή κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1, λύνοντας τον γόρδιο δεσμό. Kαι ενώ η Σενεγάλη ήταν μπροστά για να φτάσει στην ισοφάριση, η Ολλανδία έφυγε στην κόντρα και στο 99′ ο Ντεπάι έκανε το σουτ , ο Μεντί έδιωξε τραγικά και ο επερχόμενος Κλάασεν προ κενής εστίας έκανε το 0-2 σφραγίζοντας την νίκη για την ομάδα του.

Σενεγάλη (Αλιού Σισέ): Έντουαρντ Μεντί – Σαμπαλί, Κουλιμπαλί, Σισέ, Ντιαλό(62′ Γιάκομπς) – Ναμπαλίς Μεντί, Κουγιατέ(74 Πάπε Γκέιγ), Γκέιγ – Ντιατά(74′ Τζάκσον), Ντιά(69′ Ντιένγκ), Σαρ.

Ολλανδία (Λουίς Φαν Χάαλ): Νόπερτ – Ντάμφρις, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Ακέ, Μπλιντ – Μπεργκχάους(79′ Κόουπμάινερς), Φρένκι ντε Γιονγκ – Γκάκπο(94′ Nτε Ρουν) –Μπέργκβαϊν(79′ Κλάασεν), Γιάνσεν(62′ Ντεπάι).