overfm.gr | Βόλεϊ | Μίντλεφαρτ – ΠΑΟΚ 0-3: «Καθάρισε» εμφατικά την πρόκριση

Ο Δικέφαλος επικράτησε της Μίντλεφαρτ με 0-3 μέσα στην Δανία για το CEV Challenge Cup και ουσιαστικά προκρίθηκε ήδη στην επόμενη φάση αν και θα υπάρξει ρεβάνς.

Για το πρώτο παιχνίδι της προκριματικής φάσης του CEV Challenge Cup, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την Μίντλεφαρτ στη Δανία, της οποίας και επιβλήθηκε με 0-3 «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι.

Στο πρώτο σετ, οι Δανοί έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, 8-6.

Στη συνέχεια, ο αγωνιστικά ανώτερος ΠΑΟΚ, επέβαλλε τον ρυθμό του, και έχοντας Γιούντρις και Τζιουμάκα σε σταθερά καλή κατάσταση στην επίθεση, ανέτρεψε το σκορ, 13-16.

Στους τελευταίους πόντους οι Δανοί μείωσαν, 20-21, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έκαναν με 22-25, το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, ισορροπημένη ήταν η εικόνα στους πρώτους πόντους, με τους γηπεδούχους να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα, 8-7. Ο Δικέφαλος, έχοντας τον Κουμεντάκη σταθερά καλό επιθετικά, ανέτρεψε και πάλι το σκορ, παίρνοντας το προβάδισμα, 15-16.

Με «όπλο» του το μπλοκ, ο ΠΑΟΚ αύξησε το προβάδισμα του σε κομβικό σημείο, 17-21, ενώ στην συνέχεια με 19-25, έκανε το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, ο δικέφαλος μπήκε «φουριόζος» και με διάθεση να τελειώσει τον αγώνα. Παίζοντας βόλεϊ υψηλού επιπέδου, οι «ασπρόμαυροι» πήραν από νωρίς το προβάδισμα, 8-16.

Η απόδοση των παικτών του ΠΑΟΚ δεν έπεσε σε κανένα σημείο του σετ, με τον Δικέφαλο να κάνει με 16-25 το 0-3, αποτέλεσμα το οποίο του δίνει τον τίτλο του φαβορί για την πρόκριση.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 13-16, 20-21, 22-25

2ο σετ: 8-7, 15-16, 17-21, 19-25

3ο σετ: 3-8, 8-16, 13-21, 16-25

Μίντλεφαρτ – ΠΑΟΚ: 0-3

Τα σετ: 22-25, 19-25, 16-25

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, την Κυριακή (14/11) στις 18:00 κόντρα στον Ολυμπιακό στο PAOK Sports Arena, στον επαναληπτικό προημιτελικό του League Cup, όπου ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει με 2-3 στο κλειστό του Ρέντη.