overfm.gr | La Liga | Mην το πει ούτε του παπά η Μπαρτσελόνα

Μπορεί η Μπαρτσελόνα να κέρδισε με 1-0 στο «Καμπ Νόου» την Θελτα όμως η τελευταία έχασε απίστευτες ευκαιρίες στην επανάληψη να φύγει με βαθμό η βαθμούς.

Η Μπαρτσελόνα έκανε το καθήκον της και κέρδισε με 1-0 την Θέλτα στο «Καμπ Νόου» και πάει την άλλη Κυριακή στο Κλάσικο ισοβαθμη στην κορυφή με την Ρεάλ. Βέβαια για να φτάσει να πάρει το τρίποντο χρειάστηκε και η συνδρομή της θεάς τύχης με τους φιλοξενούμενους να χάνουν τρεις τουλάχιστον κλασικές ευκαιρίες για να φύγουν με τον βαθμό τουλάχιστον από την Βαρκελώνη.

Το πρώτο μέρος άνηκε ολοκληρωτικά στην «Μπάρτσα» η οποία έχασε πολλές ευκαιρίες. Στο 7ο λεπτό μετά από σέντρα του Άλμπα, ο Φεράν δεν πρόλαβε την μπάλα για εκατοστά ενώ στο 10’ ο Μαρτσεσίν είπε όχι σε σουτ του Ραφίνια και στο 13’ σταμάτησε εντυπωσιακά και το πλασέ του Φεράν. Η πιεση όμως απέφερε καρπούς και στο 16′ ο Γκάβι σέντραρε από τα αριστερά και από το λάθος του Νούνιεθ και η μπάλα στρώθηκε στον Πέδρι που από κοντά έκανε το 1-0.

Ακόμη δυο μεγάλες ευκαιρίες στο 22′ με τον Άλμπα και στο 26΄με τον Γκάβι ενω στο 30′ ο Τσέρβι σούταρε και ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε. Στην επανάληψη οι «Γαλιθιάνοι» είχαν την πλήρη υπεροχή και έχασαν κλασσικές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν. Στο 57′ χάθηκε απίθανη διπλή ευκαιρία και στο 84′ νικήθηκε σε τετ α τετ ο Άσπας από τον Τερ Στέγκεν.

Στις καθυστερήσεις χάθηκαν δυο απίστευτες ευκαιρίες για την Θέλτα. Στο 94′ ο Ασπας έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Πατσιέντσα με προβολή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Σολάρι αστόχησε από κοντα. Και στο 95′ ο Πέρεθ σούταρε από καλή θέση και ο Τερ Στέγκεν έδιωξε με υπερένταση κρατώντας την νίκη της Μπαρτσελόνα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ(Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Άλμπα (85’ Έρικ Γκαρσία), Αλόνσο, Μπαλντέ (76’ Σέρτζι Ρομπέρτο), Μπούσκετς, Πέδρι (63’ Φάτι), Γκάβι, Φεράν Τόρες (63’ Ντε Γιονγκ), Ραφίνια (63’ Ντεμπελέ), Λεβαντόφσκι

ΘΕΛΤΑ(Εντουάρντο Κουντέ): Μαρκεσίν, Μάγιο (90+3’ Μινγκέθα), Αϊντού, Νούνιεθ, Τσέρβι (83’ Πατσιέντσια), Γκαλάν, Όσκαρ Ροντρίγκεθ, Μπελτράν, Βέιγα (75’ Σολάρι), Άσπας, Λάρσεν (75’ Πέρεθ)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.