overfm.gr | Βόλεϊ | Μίλωνας – Φίλιππος Βέροιας 3-0: Εύκολη πρόκριση με 2Χ2 για τον Μίλωνα [pics, vds]

Ο Μίλωνας επικράτησε με 3-0 σετ του Φίλιππου Βέροιας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ με δύο νίκες.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα μετά τη νίκη της με 3-0 σετ την προηγούμενη εβδομάδα ήθελε δύο σετ για να σφραγίσει την πρόκριση. Στα ημιτελικά ο Μίλωνας θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα περάσει από το ζευγάρι του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό.

Με επίθεση του Τζιουμάκα και μπλοκ του Σονάρι ο Φίλιππος πλησίασε στον πόντο (20-19)στο πρώτο σετ  αλλά ο Καϊσλασάλο και ο Ούρτσεβιτς με μπλοκ έδωσε εκ νέου προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του Σάκη Ψάρρα.

Με άσο του Τζιουμάκα η ομάδα της Βέροιας πλησίασε στο 23-22 αλλά ο Καϊσλασάλο έφερε τον Μίλωνα σε συνθήκες σετ μπολ με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να κατακτά το πρώτο σετ με 25-23 μετά από λάθος του Στουντζίνσκι από την γραμμή του σερβις.

Με άσο του Στουντζίνσκι και μπλοκ του Κυρίδη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 19-16  στο δεύτερο σετ ενώ έφτασαν στο 20-18 με επίθεση του Σονάρι. Ο Ματσιέι με μπλοκ και ο Χανδρινός με άσο διαμόρφωσαν το 23-18 για τον Μίλωνα που κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-22 παίρνοντας την πρόκριση.

Με την πρόκριση να έχει κριθεί, ο Μίλωνας είχε εύκολο έργο στο τρίτο σετ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-7 μετά από λάθος του Προύσαλη με τον Φίλιππο να πλησιάζει στον πόντο με τον Στουντζίνσκι

Στο τρίτο σετ με τον Ούρτσεβιτς στην γραμμή του σερβίς η ομάδα της Νέας Σμύρνης έφτασε στο 19-12 με άσο καθαρίζοντας ουσιαστικά και το ματς. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν με τον Μίλωνα να κλείνει το σετ και τον αγώνα με μπλοκ του Τσαρκάτογλου.

Τα σετ 3-0 (25-23, 25-22, 25-14)