overfm.gr | Serie A | Μίλαν – Σπέτσια – 1-2 με ανατροπή στο 96ο λεπτό [vid]

Η Σπέτσια πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στη φετινή Serie A αφού επιβλήθηκε 2-1 της Μίλαν με απίστευτη ανατροπή στο 96ο λεπτό

Την ευκαιρία να περάσει στην κορυφή της βαθμολογίας έστω και με ματς περισσότερο από την Ίντερ έχασε η Μίλαν. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι ηττήθηκε και μάλιστα με ανατροπή. Μέσα στο «Σαν Σίρο» από την Σπέτσια κι έτσι έμεινε στο -2 από τη συμπολίτισσά της.

Με πρωταγωνιστή τον Λεάο η Μίλαν «άγγιξε» το γκολ πολλές φορές στο πρώτο ημίχρονο. Στο 44′ ο Πορτογάλος κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Προβεντέλ απέκρουσε την εκτέλεση του Ερναντές. Δευτερόλεπτα όμως πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Νικολάου έκανε τσαφ από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας. Η μπάλα έφτασε στον Λεάο που πλάσαρε πάνω από τον Προβεντέλ για το 1-0.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Νικολάου απείλησε με ισοφάριση. Ο Μενιάν απέκρουσε την κεφαλιά του και τρία λεπτά μετά από γύρισμα του Βέρντε ο Αγκουντέλο έκανε το 1-1 ανενόχλητος από τη μικρή περιοχή. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μεσίας σκόραρε αλλά ο διαιτητής είχε σταματήσει τη φάουλ αντί να αφήσει πλεονέκτημα και 90+6′ ήρθε το απόλυτο σοκ.

Η Σπέτσια έφυγε στην κόντρα. Ο Κοβαλένκο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Γκιασί με πλασέ εξ επαφής έγραψε το 1-2 που ήταν και το τελικό σκορ.