overfm.gr | Super League 1 | Μια του Γκρέι, δυο του Γκρέι, τρεις και σκόραρε και κέρδισε ο Άρης

Μετά από δυο ακυρωθέν γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η τρίτη ήταν και η φαρμακερή για τον Γκρέι που με ένα τέρμα στην επανάληψη χάρισε την νίκη με 1-0 στον Άρη επί του Παναιτωλικού στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Ένα γκολ του Γκρέι στην επανάληψη ήταν αρκετό για να πανηγυρίσει ο Άρης την νίκη επί του Παναιτωλικού με 1-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Βέβαια για να φτάσουμε σε αυτό το σημείο είναι επειδή ο σκόρερ της αναμέτρησης χρειάστηκε να βάλει γκολ με την τρίτη, καθώς στο πρώτο μέρος του ακυρώθηκαν δυο τέρματα ως οφσάιντ. Mε αυτήν την νίκη οι «κιτρινόμαυροι» έπιασαν στην πέμπτη θέση τον Βόλο έχοντας 25 βαθμούς, ενώ οι «Αγρινιώτες» παρέμειναν στην όγδοη με 16. Σε ένα παιχνίδι που η ομάδα του Άλαν Πάρντιου ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δίκαια πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κλείνοντας τους αντιπάλους τους στα καρέ τους. Και όμως την πρώτη καλή φάση στο ματς την είχαν οι φιλοξενούμενοι στο 8′ με τον Καρέλη να πλασάρει πάνω από την εστία του Κουέστα. Η απάντηση για τους «Θεσσαλονικείς» ήρθε ένα λεπτό αργότερα με τον Πάλμα να γυρίζει στον Μαντσίνι και αυτός να σουτάρει μόλις άουτ. Η ομάδα του Πάρντιου άρχισε να πιέζει και στο 12′ έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ουντομπάτζο γύρισε στον Ματέο Γκαρσία και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά πλάσαρε πάνω από την εστία. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν την κατοχή της μπάλας για τα καλά και η πίεση τους απέφερε καρπούς. Στο 21′ ο Μαντσίνι πάσαρε κάθετα για τον Γκρέι και εκείνος πλάσαρε ιδανικά και σκόραρε. Ένα γκολ που δεν μέτρησε καθώς μέσω VAR ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Δεύτερο ακυρωθέν γκολ για τον Άρη στο 31′ σε ακριβώς φάση καρμπόν με το τέρμα που δεν μέτρησε δέκα λεπτά νωρίτερα με τους ίδιους πρωταγωνιστές και ρόλους μάλιστα. Και ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δυο ακυρωθέντα γκολ με τον Γκρέι ως οφσάιντ, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου παραλίγο να σκοράρουν από το πουθενά όταν ο Πάλμα εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ με τον Ανέστη να αποκρούει με υπερένταση.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Πάρντιου και στο 52′ άνοιξε το σκορ. Ο Μαντσίνι έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Γκρέι πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά έκανε το 1-0 λύνοντας τον γόρδιο δεσμό για την ομάδα του. Τρίτη και φαρμακερή για τον σκόρερ των γηπεδούχων καθώς στο πρώτο μέρος του ακυρώθηκαν δυο γκολ. Πιο άνετοι οι «Θεσσαλονικείς» παίζουν πιο ελεύθερα από το γκολ που σημείωσαν έχοντας την κατοχή της μπάλας πιο πολύ από τους αντιπάλους τους. Οι «Αγρινιώτες» ωστόσο πλησίασαν την ισοφάριση στο 67′ όταν  ο Μλάντεν σούταρε από την μικρή περιοχή με τον Φαμπιάνο να διώχνει σε κόρνερ. Ο Άρης βγήκε στην κόντρα επίθεση στην εξέλιξη της φάσης και ο Γκρέι πλάσαρε από δύσκολη γωνία με τον Φλόρες να σώζει στην γραμμή. Στο 78’έχασε φοβερή ευκαιρία να τελειώσει το ματς όταν ο Γκρέι πάσαρε στον Μανού Γκαρθία και ενώ ήταν έτοιμος να σκοράρει ο Λιάβας αποσώβησε το γκολ. Και αφού δεν κατάφερε να κλειδώσει την νίκη στο 81′ λίγο έλειψε ο Παναιτωλικός να ισοφαρίσει αλλά ο Ζόαο Πέδρο αστόχησε με προβολή ενώ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση. Το ματς έγινε ροντέο στα τελευταία λεπτά και στο 82′ οι «Θεσσαλονικείς» έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Γκρέι να βρίσκεται σε θέση βολής όμως το πλασέ του με εξουδετερωμένο τον Ανέστη έφυγε άουτ. Αυτό όμως δεν τους κόστισε και πανηγύρισαν αυτήν την σημαντική νίκη.

Άρης (4-3-3): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Πέερσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ετέμπο, Μαντσίνι(72′ Νταμπό), Μάνου Γκαρθία(80′ Ιτούρμπε), Ματέο Γκαρσία, Πάλμα(87′ Εμπακατά), Γκρέι.

Παναιτωλικός (4-3-3): Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον Μλάντεν, Χουχούμης, Μάρτενσον(69′ Σενγκέλισα), Φλόρες, Ντίας, Νταγκό(75′ Πέδρο), Κολοβός(75′ Ξενιτίδης), Καρέλης.