overfm.gr | NBA | Μία ανάσα από τον τίτλο οι Γουόριορς παρά την νωθρότητα του Κάρι

Μπορεί ο Κάρι να μην ήταν σε καλή βραδιά όμως οι Γουόριορς έκαμψαν την αντίσταση των Σέλτικς, επικρατώντας 104-94 και πλέον απέχουν μία νίκη από το πρωτάθλημα.

Οι Γουόριορς βρίσκονται μία νίκη μακριά από το να κατακτήσουν το έβδομο πρωτάθλημα στην ιστορία τους. Οι Γκόλντεν Στέιτ ήταν ψυχωμένοι και στο Game 5 των τελικών επιβλήθηκαν 104-94 των Σέλτικς στο Σαν Φρανσίσκο, έκαναν το 3-2 και πλέον έχουν δύο ευκαιρίες για να φορέσουν ένα ακόμη δαχτυλίδι.

Το παράδοξο της υπόθεσης έιναι ότι η ομάδα του Στιβ Κερ νίκησε ένα ματς στο ο οποίο ο Κάρι κινήθηκε σε ρηχά νερά. Ο ηγέτης των Γουόριορς έμεινε στους 16 πόντους με 7/22 σουτ και 0/9. Την αστοχία του Κάρι κάλυψε ο Γούιγκινς, ο οποίος με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ μαζί με τον Κλέι Τόμπσον που είχε 21 πόντους και 5/11 τρίποντα «κουβάλησαν» τους νικητές. Από την μεριά των Σέλτικ, ο Τσέισον Τέιτουμ ήταν ο μοναδικός που έπαιξε σε υψηλά στάνταρ. Ο σταρ της Βοστώνης είχε 28 πόντους, που τελικά δεν αποδείχθηκαν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και έκαναν ένα εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα έφτασαν νωρίς στο +16. Η Βοστώνη ανέκαμψε και κατάφερε να «ροκανίσει» την διαφορά στους έξι, όμως δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Έτσι το σύνολο του Στιβ Κερ έκλεισε το ημίχρονο στο 51-39 ελέγχοντας απόλυτα την κατάσταση παρά την αστοχία του Κάρι.

Οι «Κέλτες» αντέδρασαν και με πρωταγωνιστές τους συνήθεις ύποπτους, Τέιτουμ και Μπράουν έφτασαν σε απόσταση βολής. Μάλιστα με  τρίποντα από Σμαρτ και Χόρφορντ πέρασαν μπροστά (55-58) μέσα σε ένα εξάλεπτο. Συνολικά είχαν στο διάστημα αυτό οκτώ σερί εύστοχα τρίποντα και έτσι το σύνολο του Ίμε Ουντόκα έφτασε μέχρι και στο +4. Ωστόσο οι Γούριορς έδειξαν ότι είναι ακόμη στον αγώνα με απίθανο buzzer beater του Πουλ έκλεσαν την περίοδο. Στη συνέχεια η ομάδα του Κερ «έτρεξε» ένα σερί 13-0 και εκτοξεύτηκε στο 85-74. Η απειρία των Σέλτικς φάνηκε και με πολλά άστοχα σουτ δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο κόλπο της… νίκης. Οι Γουόριορς ξέφυγαν με 93-79 μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο και «καθάρισαν» το ματς.

Δωδεκάλεπτα: 27-16, 51-39, 75-74, 104-94