overfm.gr | Basket League | Μεστή εμφάνιση και νίκη για Ολυμπιακό σε ματς που παραλίγο να τιναχτεί στον αέρα

Δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του ΠΑΟΚ στην Πυλαία ο Ολυμπιακός με 88-68 σε ματς που προς το τέλος πήρε φωτιά.

Το αήττητο το στο πρωτάθλημα κράτησε ο Ολυμπιακός ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 88-68 ενόψει της διαβολοβδομάδας στην Ευρωλίγκα. Όμως το παιχνίδι έγινε ροντέο προς το τέλος του αγώνα με τους Πάπας και Τσιακμά να πιάνονται έντονα στα χέρια και να αποβάλλονται αμφότεροι με ντισκαλιφιέ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κάαναν με 17 πόντους και για τους ηττημένους ο Φράνκε με 24.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά, κάνοντας και αρκετά λάθη (9-9). Στη συνέχεια, ο Φράνκε πήγε τους γηπεδούχους στο +3 (12-9). Μέχρι να ξεκινήσει η αντεπίθεση των «Πειραιωτών» και με σερί 12-0 να προηγηθούν με 12-21 με την πρώτη περίοδο να λήγει με 14-23.

Η διαφορά έφτασε και στους 12 πόντους (19-31) στο 14′ χάρη σε καλάθι του Πίτερς στο δεύτερο δεκάλεπτο ενώ διατηρήθηκε σε σταθερά επίπεδα στα υπόλοιπα λεπτά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστή τον Λαρεντζάκη στην επίθεση πήγε στα αποδυτήρια με το +17 (31-48).

Με δυο σερί καλάθια οι «Θεσσαλονικείς» μείωσαν σε 35-48 στις αρχές της τρίτης περιόδου. Αυτό όπως αποδείχθηκε έκαναν το λάθος να μειώσουν καθώς οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 16-0 προηγήθηκαν με 29 πόντους (35-64) στο 25′ με τους γηπεδούχους επί της ουσίας να πετάνε λευκή πετσέτα. Κάαναν και Λούντζης εκτόξευσαν την διαφορά στο +32 (41-73) και τον Σάιμπερτ να διαμορφώνει το 43-73 της τρίτης περιόδου.

Ως γνωστόν διαδικαστικού χαρακτήρα η τέταρτη περίοδος αφού το ματς έχει κριθεί με τους φιλοξενούμενους να χαλαρώνουν και τον ΠΑΟΚ να μειώνει στους 22 πόντους (58-80) στο 34′. Και ενώ το παιχνίδι πήγαινε προς το τέλος του, 2.12” πριν από την λήξη και με το σκορ στο 67-86 πήγε να γίνει ροντέο όταν οι Τσιακμάς και Πάπας μάλωναν αρχικά εκτός φάσης και στην συνέχεια αμφότεροι αποβλήθηκαν με ντισκαλιφιέ. Η ένταση κυριάρχησε στις εξέδρες ενώ προς στιγμήν πήγε να ξεφύγει η κατάσταση. Στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο και ο Ολυμπιακός πέτυχε μια εύκολη νίκη με 88-68.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 31-48, 43-73, 68-88