overfm.gr | Basket League | Μέξας: «Νιώθουμε αδικημένοι»

Ο Κώστας Μέξας έχει παράπονα από τη διαιτησία του ντέρμπι με την ΑΕΚ.

O ΠΑΟΚ έχασε από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 85-84, σε ένα παιχνίδι για το οποίο κατέθεσε ένσταση για την διαιτησία του Καρακατσούνη, με τον Κώστα Μέξα στις δηλώσεις του να τονίζει ότι ο ΠΑΟΚ νιώθει αδικημένος από τους διαιτητές.

Αναλυτικά:

«Νιώθουμε αδικημένοι, θεωρούμε ότι ο Ζήσης είχε επαφή με τον Λαβ, μπορούσε να δοθεί μία βολή και να πάμε στην παράταση. Επίσης, ζητήσαμε από τους διαιτητές να δουν τον χρόνο για την τελευταία επίθεση. Πιστεύουμε ότι ήταν παραπάνω από το 0.9 που δόθηκε. Έχουμε δει να γίνονται πράματα και θάματα σε ενάμισι δευτερόλεπτο.

Έκαναν λάθος οι διαιτητές, συμβαίνουν τα λάθη. Όσο για τη φάση που άλλαξε η απόφαση, ήταν σωστή. Αφού πήγανε στο Instant, δεν μπορώ να κάνω κάτι. Όταν πάει το ματς σε λεπτομέρειες, σου φταίει το παραμικρό. Το ίδιο θα έκανε η ΑΕΚ, αν έχανε. Θέλουμε πιο δίκαιη αντιμετώπιση.

Το παιχνίδι κρίθηκε στα δύο μεγάλα σουτ του Ματσιούλις. Θέλει καρδιά για να το κάνεις, ειδικά το δεύτερο σουτ».

Πηγή: ebasket.gr