overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Μέγας Σέζνι και «Λέβα» με σεφτέ στα γκολ του σε Μουντιάλ οδήγησαν την Πολωνία σε νίκη

Με έναν Σέζνι να κατεβάζει τα ρολά και με τον Λεβαντόφσκι να σκοράρει για πρώτη φορά σε τελικά Μουντιάλ η Πολωνία επικράτησε με 2-0 της Σαουδικής Αραβίας.

Άγαλμα στον Σέζνι θα πρέπει να στήσει η Πολωνία. Η ομάδα του Τσέσλαβ Μίχνιεβιτς επικράτησε της Σαουδικής Αραβίας με 2-0 με τον τερματοφύλακα της Γιουβέντους να κατεβάζει τα ρολά με αποκορύφωμα την απόκρουση του πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Αξιοσημειωτο είναι και ότι ο Λεβαντόφσκι σκόραρε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε τελική φάση Μουντιάλ. Το αποτέλεσμα είναι μαγική εικόνα καθώς οι Σαουδάραβες έχασαν πολλές ευκαιρίες να σκοράρουν, ενώ όση τύχη είχαν στο ματς με την Αργεντινή όπου τους σόκαραν κερδίζοντας τους, τους την στέρησε σήμερα. Με αυτή την ήττα παρεμειναν στους 3 βαθμούς , ενώ οι Πολωνοί ανέβηκαν προσωρινά στην πρώτη με 4 που είχαν και δυο δοκάρια στην επανάληψη μεσα σε ένα τρίλεπτο.

Με μεγαλύτερη διάθεση και όρεξη να επιτεθεί μπήκε στο παιχνίδι η Σαουδική Αραβία με σκοπό να αιφνιδιάσει τους Πολωνούς. Και μάλιστα στο 13 έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία όταν ο Αμπντουλχαμίντ έδωσε στον Κανό που έκανε το πλασέ εντός περιοχής αλλά ο Σέζνι εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στα υπόλοιπα του λεπτά το παιχνίδι στράφηκε στην δύναμη με το κατς να πέφτει σύννεφο και τον διαιτητή μέχρι το 20′ να έχει βγάλει τέσσερις κάρτες. Η Πολωνία συνήλθε και στο 26′ είχε και αυτή την δικιά της φάση όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Μπιέλικ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Αλ-Σεϊρί έδιωξε σε κόρνερ. Και ενώ ο ρυθμός είχε πέσει στα υπόλοιπα λεπτά με τις δυο ομάδες να μην δημιουργούν καταστάσεις, στο 39′ οι Ευρωπαίοι άνοιξαν το σκορ. Ο Κας έκανε το γύρισμα για τον Λεβαντόφσκι που δεν μπόρεσε να σουτάρει παρόλα αυτά κράτησε την μπάλα και γύρισε για τον επερχόμενο Ζιελίνσκι για το 1-0. Στο 45′ οι Ασιάτες έχασαν κλασσική ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν κέρδισαν πέναλτι σε πάτημα του Μπιέλικ στον Αλ Σεϊρί με τον διαιτητή να το δίνει κάνοντας on field review. Ο Αλ-Νταουσάρι το εκτέλεσε αλλά ο Σέζνι το απέκρουσε και στην συνέχεια ο Αλ-Σεϊρί πήρε το ριμπάουντ και σούταρε με αποτέλεσμα να νικηθεί και αυτός από τον τερματοφύλακα της Γιουβέντους που έστειλε με προβάδισμα την ομάδα του στα αποδυτήρια.

Και στην επανάληψη η ομάδα του Ρενάρ μπήκε στο παιχνίδι πολύ δυνατά και για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και την άγγιξε στο 55′ όταν έπειτα από καραμπόλες ο Αλ Νταουσάρι βρέθηκε απέναντι από τον Σέζνι με τον τελευταίο να του λέει. Πέντε λεπτα αργότερα έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία όταν έπειτα από πολύ ωραία συνεργασία η  μπάλα έφτασε στον Αλ Μπουραϊκάν αλλά από κοντά αστόχησε. Και ενώ οι Ασιάτες έχαναν τις ευκαιρίες για την ισοφάριση, η Πολωνία άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 63′ όταν ο Μίλικ έκανε την κεφαλιά-ψαράκι και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Δεύτερο δοκάρι για την ομάδα του Μίχνιεβιτς στο 66′ με τον Λεβαντόφσκι να προλαβαίνει τον Αλ-Οβαϊς αλλά το πλασέ του να πηγαίνει στο δοκάρι.  Τρελό ρυθμό έχει αποκτήσει το ματς με τους Σαουδάραβες να πιέζουν για την ισοφάριση και τους Πολωνούς να γίνονται επικίνδυνοι στην κόντρα. Στο 78′ οι Ασιάτες άγγιξαν για μια ακόμη φορά την ισοφάριση αλλά το πλασέ του Αλ-Μαλκί έγλυψε το δοκάρι. Και ενώ η Σαουδική Αραβία πίεζε για την ισοφάριση, ένα ξαφνικό λάθος του Αλ Αμρί, ο Λεβαντόφσκι δέχτηκε το Θείο Δώρο και πλάσαρε ιδανικά τον Αλ-Οβαϊς και έκανε το 2-0 κοντρα στην ροή του αγώνα σφραγίζοντας την πρόκριση. Μάλιστα λίγο έλειψε να σκοράρει και στο 90′ αλλά το σκάψιμο του εξουδετέρωσε ο Σαουδάραβας πορτιέρο. Οι Ασιάτες είχαν ακόμη μια καλή στιγμή στο 96′ με το σουτ του Κανό να περνά λίγο άουτ και το ματς τέλειωσε με την Πολωνία να παίρνει μια νίκη που έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς δεν την άξιζε.

Πολωνία (Τσέσλαβ Μίχνιεβιτς): Σέζνι – Μπερεζίνσκι, Κίβιορ, Γκλικ, Κας – Μπιέλικ, Κριχόβιακ, Φρανκόφσκι, Ζιελίνσκι(63′ Καμίνσκι) – Μίλικ(71′ Μίλικ), Λεβαντόφσκι.

Σαουδική Αραβία (Ερβέ Ρενάρ): Αλ-Οβαΐς – Αμπντουλχαμίντ, Αλ-Αμρί, Αλ-Μπουλαϊχί, Αλ-Μπουραΐκ(66′ Αλ Γκανάμι) – Αλ-Μπουραϊκάν, Αλ-Μαλκί(85′ Αλ Αμπουντ), Κάνο, Αλ-Νταουσάρι – Αλ-Ναϊτζέι(46′ Αλ Αμπίντ, 95′ Μπαέμπρι) – Αλ-Σεΐρι(85′ Αλ Ντουασάρι).