overfm.gr | Βόλεϊ | Μέγας Παναθηναϊκός άλωσε το Ρέντη και πάει για τελικό

Μεγάλο βήμα πρόκρισης στον τελικό του CEV Cup έκανε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε 3-1 σετ (25-21, 21-25, 25-23, 24-26) του Ολυμπιακού στο «Μελίνα Μερκούρη»!

Μεγαλειώδη νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός επί του Ολυμπιακού μέσα στου Ρέντη με 3-1 και έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης για τον τελικό του Τσάλεντζ Καπ. Τι και αν αγωνίστηκε χωρίς τον Φερνάντο Ερνάντεζ; Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 15/2 στον Άγιο Θωμά με τους πρωταθλητές Ελλάδας να χρειάζονται πρόκριση ακόμη και αν ηττηθούν στο τάι μπρέικ.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και με τους Στερν, Κόβαρ να έχουν πάρει τα ηνία των επιθέσεων. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με δύο πόντους (13-11) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, μετά από παράβαση του Τράβιτσα, με τον Ιντάλγκο να μειώνει σε 13-14 και τον Σάντερ να αστοχεί για το 14-14. Το 15-17 με 3-0 σερί των γηπεδούχων έγινε 18-17 ενώ με σερί 6-2 το σκορ έγινε 24-18 που εν τέλει πήραν το πρώτο σετ με 25-21.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 3-1 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τον Στερν να ισοφαρίζει σε 3-3. Ο Στερν νίκησε το μπλοκ, δίνοντας προβάδισμα δύο πόντων στον Ολυμπιακό, ο οποίος πέρασε μπροστά και με 14-11, αλλά οι «πράσινοι« αντέδρασαν κα ισοφάρισαν σε 16-16 με τον Στερν. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 19-18 αλλά ο Κόβαρ με 4 συνεχόμενους πόντους έφερε το «τριφύλλι» μπροστά με 19-22 και εν τέλει ισοφάρισε σε 1-1 παίρνοντας το σετ με 22-25.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 6-3, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 8-8, ενώ οι ομάδες συνέχισαν χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Στην συνέχεια ο Στέρν έκανε το 20-19 για τους «ερυθρόλευκους» αλλά οι φιλοξενούμενοι με τους Κόβαρ και Σάντερ έκαναν το 23-25 και το 1-2 στα σετ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-2 μετά από κόκκινη κάρτα του Ρανγκέλ και διατήρησαν το καλό τους μομέντουμ, μέχρι ο Στερν να κάνει το 10-6. Σε εκείνο το σημείο του ματς ο Παναθηναϊκός αντέδρασε ξανά, μειώνοντας σε 11-10 με μπλοκ του Ρανγκέλ και προηγήθηκε και με τρεις με 14-11. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με άσο του Παγένγκ και το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο με τον Κόβαρ να πετυχαίνει τους δυο τελευταίους πόντους για τον Παναθηναϊκό κάνοντας το 24-26 και δίνοντας την νίκη με 1-3.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 21-25, 23-25, 24-26)