overfm.gr | La Liga | Μεγάλο βήμα πρόκρισης για Μπιλμπάο

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο έκανε το πρώτο και μεγάλο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κόπα Ντελ Ρέι κερδίζοντας την Βαλένθια με 3-1 μέσα στο «Μεστάγια».

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Μπιλμπάο με 3-1 επί της Βαλένθια μέσα στο «Μεστάγια» με αποτέλεσμα να γίνει το πολύ μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κόπα Ντελ Ρέι.

Οι «νυχτερίδες» μπήκαν φουριόζοι στο ματς και στο 2′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γκαγια πλάσαρε άουτ. Στο 20′ ήταν η σειρά των «Βάσκων» να απειλήσουν με τον Ντε Μάρκος να σουτάρει λίγο άουτ και στο 35′ άνοιξαν το σκορ με φοβερό σουτ του Μουνιαίν. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με αυτογκόλ του Ντε Μάρκος αλλά οι φλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα με πλασέ του πέναλτι από τον Νίκο Γουίλιαμς στο 40′ που έκανε το 1-2.

Στο 64′ ο Μουνιαίν έχασε μια καλή ευκαιρία για να κάνει το 1-3 το οποίο έγινε στο 73′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέσγα. Στο 82’ ο Αγιρεθαμπάλα έσωσε μετά  από σουτ του Ντούρο και στο 85’ το σουτ του Αλμέιδα έφυγε μόλις έξω,

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Φουλκιέ, Γκαγιά, Τσέμερτ, Ντιακαμπί (46’ Οζκατσάρ), Γκιγιαμόν (75’ Μάρκος Αντρέ), Μούσα (57’ Aλμέιδα), Μορίμπα, Καστιγιέχο (57’ Φραν Πέρεθ), Λίνο, Καβάνι (57’ Ντούρο)

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Αγιρεθαμπάλα, Γεράι, Βιβιάν, Ντε Μάρκος, Γιούρι, Βέσγα, Αντέρ Ερέρα (79’ Ντάνι Γκαρσία), Μουνιαΐν (79’ Σάνσετ), Μπερενγκέρ, Ν.Ουίλιαμς, Ι.Ουίλιαμς (88’ Γουρουθέτα)