overfm.gr | Premier League | Μεγάλο διπλό παραμονής για Λέστερ

Μεγαλη νίκη πέτυχε η Λέστερ με 2-0 επί της Έβερτον μέσα στο «Γούντισον Πάρκ» με αποτέλεσμα να ανασάνει βαθμολογικά.

Σημαντικό διπλό πέτυχε η Λέστερ που πέρασε από το «Γούντισον Παρκ» κερδίζοντας την Έβερτον με 2-0 με αποτέλεσμα να την πιάσει στην 13η θέση.

Στο 3ο λεπτό ο Πίκφορντ είπε όχι σε σουτ του Ντάκα και στο 6’ το διαγώνιο πλασέ του Ιβόμπι, πέρασε μόλις έξω. Την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Μάντισον στο 14ο λεπτό ενώ στο 23’ ο Γουόρντ σταμάτησε δύσκολα την κεφαλιά του Ταρκόβσκι και στο 42’ ο Πίκφορντ έβγαλε εντυπωσιακά και το πλασέ του Ντάκα από αριστερά στην περιοχή. Και ενώ όλα έδειχαναν ότι το ημίχρονο θα έληγε ισόπαλο χωρις τέρματα ο Τίλεμανς με εντυπωσιακό σουτ έκανε το 0-1 στο 45′.

Στο 49’τα «ζαχαρωτά» έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση με τον Γουόρντ να νικάει σε τετ α τετ τον Λιούιν ενώ στο 60′ οι «αλεπούδες» είχαν δοκάρι με τον Μάντισον. Τελικά στο 87′ εξιλεώθηκε και με γυριστό σουτ έκανε το 0-2 σφραγίζοντας την νίκη στους φιλοξενούμενους.

ΕΒΕΡΤΟΝ(Φρανκ Λάμπαρντ): Πίκφορντ, Κόουλμαν (71’ Πάτερσον), Ταρκόβσκι, Κόαντι, Μικολένκο, Γκέιγ (46’ Γκάρνερ), Ονάνα (61’ Ντουκουρέ), Ιβόμπι, Γκρέι, ΜακΝίλ (71’ Γκόρντον), Κάλβερτ Λιούιν (61’ Μοπέ).

ΛΕΣΤΕΡ(Μπέρνταν Ρότζερς): Γουόρντ, Καστάιν, Φαές, Αμαρτέι, Τζάστιν, Ντιούσμπερι Χολ (78’ Ολμπράιτον), Σουμαρέ (70’ Εντιντί), Τίλεμανς, Μάντισον, Μπαρνς, Ντάκα (70’ Βάρντι).