overfm.gr | ΜΠΑΣΚΕΤ | Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα 78-69: Ήττα για την «διπρόσωπη» Εθνική

Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα 78-69: Με το αριστερό στα παράθυρα η εθνική μας ομάδα, γνωρίζοντας την ήττα στην Αγγλία, σε μία από τις χειρότερες ήττες της «γαλανόλευκης».

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για τα παράθυρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Εθνική Ελλάδας.

Η «γαλανόλευκη» ηττήθηκε στο Νιούκαστλ με 78-69 από την Μεγάλη Βρετανία, γνωρίζοντας με αυτό τον τρόπο μία από τις χειρότερες ήττες στην ιστορία της.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσιάστηκε διπρόσωπο, παθαίνοντας «μπλακ άουτ» στα τελευταία λεπτά, γνωρίζοντας μία άνετη ήττα έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας.

Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα 78-69: Ήττα για την «διπρόσωπη» Εθνική

Η εθνική μας ομάδα προηγήθηκε ακόμη και με +15 (33-48) λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους, ωστόσο, στο τέλος είχε πολύ κακές επιλογές και στις δύο πλευρές του παρκέ, γνωρίζοντας έτσι μοιραία την ήττα.

Πρώτος σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης με 19 πόντους, ενώ 14 σημείωσε ο Γκίκας. Από τους νικητής πρώτος σκόρερ ο Οκερέαφορ με 19 πόντους και 4/4 τρίποντα.

Το ματς

Τα τρίποντα από Γκίκα και Αγραβάνη έδωσαν ένα γρήγορο +4 (4-8), αλλά κάποια αμυντικά κενά επέτρεψαν στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά με 13-10. Με ένα 8-0 η ελληνική ομάδα ανέκτησε τα ηνία (13-18), όμως οι Βρετανοί με τον Ολασένι αρχικά πλησίασαν και με καλάθι του Οκερέαφορ στην εκπνοή ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στην ισοπαλία, 23-23.

Στο 2ο 10λεπτο η Αγγλία βρέθηκα στο 29-24 μόλις στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου. Η Ελλάδα χρειάστηκε περίπου τρία λεπτά για ευστοχήσει σε σουτ εντός παιδιάς, όμως με πίεση στην μπάλα και παιχνίδι στο ανοικτό γήπεδο ανέκτησε το προβάδισμα, ούσα στο 29-30 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να βρει ενέργεια μέσω της άμυνας και να ολοκληρώσει αρκετά καλά το πρώτο μισό της αναμέτρησης. Μόλις έναν πόντο δέχθηκαν οι διεθνείς μας στα τελευταία τέσσερα λεπτά του ημιχρόνου και πήγαν στην ανάπαυλα με +5 (33-38).

Το ξεκίνημα της Ελλάδας στην τρίτη περίοδο ήταν εξαιρετικό… Οι παίκτες του Καμπερίδη βρήκαν ρυθμό και έστειλαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της με σερί 10-0 για το 33-48 στο 22’. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, μείωσαν σε μονοψήφια επίπεδα (41-50). Η Ελλάδα μπλόκαρε επιθετικά, δίνοντας την ευκαιρία στους Βρετανούς να μειώσουν αρχικώς σε 48-51 με τον εκπληκτικό Οκερέαφορ. Η Μεγάλη Βρετανία ξαναμπήκε στο ματς, με την Εθνική να δίνει ελεύθερα τρίποντα στους γηπεδούχους που τα εκμεταλλεύτηκαν στον απόλυτο βαθμό (56-57, 30’).

Οι κακές ελληνικές επιθέσεις και η ευστοχία του Οκερέαφορ έδωσαν την ευκαιρία στη Μεγάλη Βρετανία να περάσει μπροστά, 61-57, οκτώ λεπτά πριν το τέλος. Το τάιμ άουτ του Σάββα Καμπερίδη δεν διόρθωσε τα πράγματα, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 69-60 έπειτα από τρίποντο του Νέλσον με 5:38 για το τέλος. Η εκνευριστική αστοχία της Εθνικής δεν μπορούσε να βάλει στοπ στους γηπεδούχους που έφτασαν και στο 73-60. Με τρίποντο του Σαλούστρου στα 35’’ η διαφορά μειώθηκε στους επτά και ένα ακόμη δικό του καλάθι έφερε το ματς στο -6 με 25’’ για το τέλος, αλλά ήταν πλέον αργά για να αποφευχθεί η ήττα.