overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα 66-73: Τεράστια νίκη στη πρεμιέρα [vds]

H Εθνική Μπάσκετ Γυναικών επικράτησε στο Μάντσεστερ με 66-73 επί της Μεγάλης Βρετανίας και ξεκίνησε με το δεξί την πορεία της στα προκριματικά του Eurobasket Women 2023.

Με μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Μεγάλης Βρετανίας (73-66) άνοιξε η Ελλάδα την πορεία της στην προκριματική φάση του EuroBasket Γυναικών 2023.

Η ομάδα του Πέτρου Πρέκα ήταν ανώτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με αποτέλεσμα να κάνει σημαντικό βήμα για να βρεθεί στην τελική φάση ακόμα μίας μεγάλης διοργάνωσης.

H Νικολοπούλου με 17 πόντους, Σπανού με 17 πόντους, η Φασούλα με 12 και 9 ριμπάουντ, η Σταμολάμπρου με 11 και η Σωτηρίου με 10 ήταν οι πέντε που ξεχώρισαν από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Μετά το πρώτο δίλεπτο (5-2) η ομάδα του Πέτρου Πρέκα άρχισε να αξιοποιεί τα όπλα της και με πόντους από Φασούλα και Σπανού έφτασε στο +4 (9-13) κλείνοντας το δεκάλεπτο με διαφορά πέντε πόντων (15-20).

Η Εθνική Γυναικών αποσπάστηκε και στους επτά, 19-26 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, αλλά οι Βρετανίδες επέστρεψαν στο ματς κι έκλεισαν το ημίχρονο στον πόντο, 33-34.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 38-37 στο πρώτο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου, όμως ένα εξαιρετικό πεντάλεπτο έφερε το ελληνικό συγκρότημα στο +9, 39-48, διαφορά με την οποία έκλεισε και το δεκάλεπτο

Η Εθνική στη συνέχεια διαχειρίστηκε σωστά το υπόλοιπο της αναμέτρησης, δεν απειλήθηκε, πήρε και μια καλή διαφορά, για ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα της πιο δυνατής εκ των τριών αντιπάλων της στην προκριματική φάση του EuroBasket 2023.

Δεκάλεπτα: 15-20, 33-34, 45-64, 66-73

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βούλιτς, Τόμιτς, Ζούπαντσιτς

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μεγάλη Βρετανία θα παίξει στο Ταλίν με την Εσθονία (14/11), ενώ η Ελλάδα θα υποδεχθεί στην Ξάνθη την Πορτογαλία (14/11).

Μεγάλη Βρετανία-Ελλάδα 66-73 Μεγάλη Βρετανία-Ελλάδα 66-73