overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Μεγάλη Σενεγάλη έκλεψε την νίκη και την πρόκριση από τον Ισημερινό

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Σενεγάλη επί του Ισημερινού με 2-1 με αποτέλεσμα να πάρει και την πρόκριση στους 16 του Μουντιάλ.

Μεγάλη νική για την Σενεγάλη επί του Ισημερινού με 2-1 με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση στους 16 του Μουντιάλ κλέβοντας την από τον αντίπαλο της. Και αυτό γιατί πριν από το ματς το Εκουαδόρ κρατούσε την τύχη στα χέρια του καθώς ακόμη και η ισοπαλία θα το έστελνε στην νοκ άουτ φάση. Το πρώτο ημίχρονο άνηκε αποκλειστικά στους Αφρικανούς που δικαίως πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη οι Νοτιοαμερικανοι είχαν τον έλεγχο και ισοφάρισαν, όμως ο πρώτος τους σκόρερ Βαλένσια έγινε ο μοιραίος καθώς χάρη σε δικό του λάθος έδωσε το γκολ στον Κουλιμπαλί με αποτέλεσμα οι Σενεγαλέζοι να πάρουν την πρόκριση.

Οι Αφρικανοί μπήκαν πιο δυνατά και έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο 3′ με τον Γκέιγ με βρίσκεται ολομόναχος στην περιοχή αλλά να σουτάρει άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα έχασαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σαμπαλί πέρασε καθετη μπαλιά στον Ντιά που αστόχησε σε τετ α τετ. Οι Σενεγαλέζοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να πιέζουν τους αντιπάλους τους οι οποίοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και η υπεροχή και η πίεση τους απέφερε καρπούς όταν ο Χινκαπιέ συγκρούστηκε με τον Σαρ με τον παθόντα να εκτελεί το πέναλτι και να δίνει το προβάδισμα με 1-0 και να πηγαίνουν με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια.

Ο Ισημερινός ήταν αυτός που μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο πιέζοντας τους αντιπάλους τους ώστε να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης. Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο στο δεύτερο μπήκαν εντελώς αλλαγμένοι και με διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο και αυτό απέφερε καρπούς όταν στο 68′ από εκτέλεση κόρνερ ο Χινκαπιέ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Καϊσέδο την δεύτερη και ισοφάρισε σε 1-1. Και ενώ η ομάδα του Αλφάρο θα πίεζε ακόμη περισσότερο για την ανατροπή, η Σενεγάλη στην μοναδική της επίσκεψη στην περιοχή των Νοτιοαμερικανών , ο Βαλένσια έκανε λάθος διώξιμο με την μπάλα να φτάνει στον Κουλιμπαλί που από κοντά έγραψε το 1-2. Ως γνωστόν αυτή η εξέλιξη έκανε το Εκουαδόρ να βγει μπροστά να κυνηγήσει το γκολ της ισοφάρισης και της πρόκρισης ταυτόχρονα. Σκηνικό γνώριμο στα υπόλοιπα λεπτά με το ματς να παίζεται στο μισό γήπεδο η Σενεγάλη κατάφερε να αντέξει και να πανηγυρίσει την μεγάλη νίκη-πρόκριση.

Εκουαδόρ (Γκουστάβο Άλφαρο): Γαλίνδες- Πρεσιάδο(85′ Πορόσο), Εστουπινιάν, Χινκαπιέ, Τόρες- Γρουέσο(46′ Σαρμιέντο), Καϊσέδο, Φράνκο(46′ Σιφουέντες)- Βαλένσια, Πλάτα, Εστράδα(64′ Ρεάσκο)

Σενεγάλη (Αλιού Σισέ): Μεντί- Σαμπαλί, Ντιαλό, Κουλιμπαλί, Τζέικομπς- Σις(74′ Ν.Μεντί), Γκούειγ- Εντιαγέ(74′ Ντιένγκ), Σαρ, Γκιέιγ- Ντιά(95′ Σισέ)