overfm.gr | Γ' Εθνική | Μεγάλη νίκη για την Προοδευτική – Αγκαλιά με την 1η θέση

Το ντέρμπι του Πειραιά ανέδειξε την Προοδευτική ως νικήτρια και την έφερε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Γ’ Εθνικής.

Η Προοδευτική επικράτησε με σκορ 2-0 στο εντός έδρας παιχνίδι της κόντρα στον Εθνικό. Αυτό το ματς πέρα από την αίγλη που έχει ως το ντέρμπι του Πειραιά είχε και την αίγλη του ντέρμπι της κορυφής. Μετά από αυτή τη νίκη η ομάδα του Δημήτρη Αρναούτη εξασφάλισε την πρώτη θέση.

Από την αρχή κιόλας οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί οι οποίοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι. Μάλιστα μέσα στα πρώτα 5 λεπτά έχασαν δυο μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Η Προοδευτική συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι και να είναι αυτή που έψαχνε το γκολ. Στο 28 ο Μπελέσης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ του δεν μέτρησε καθώς η μπάλα είχε βγει λίγο πιο πριν εκτός αγωνιστικού χώρου.

Δικαιοσύνη αποδόθηκε τελικά στο 36ο λεπτό όταν ο Βασίλης Πατσατζόγλου σκόραρε για τους «Βυσσινί». Η Προοδευτική μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο δυναμικά και με πολύ όρεξη και στο 47ο λεπτό καθάρισε το παιχνίδι. Το 2-0 το πέτυχε ο Κυριαζής παίρνοντας ένα ριμπάουντ.

Μετά και από το 2-0 ο Εθνικός δεν κατάφερε να βρει τα πατήματα του και να ξανά μπει στο παιχνίδι. Η Προοδευτική εξασφάλισε την πρώτη θέση με 51 βαθμούς.