overfm.gr | Uncategorized | Μεγάλη Ελβετία πάτησε την Σερβία και την άφησε εκτός

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ελβετία επί της Σερβίας με 3-2 με αποτέλεσμα να πάρει την μεγάλη πρόκριση για τους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Μεγάλη πρόκριση για την Ελβετία στους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά την νίκη της επί της Σερβίας με 3-2. Η ομάδα του Γιακίν θα αντιμετωπίσει στους 16 την Πορτογαλία σε ένα ματς που είχαμε φοβερές διακυμάνσεις στο σκορ με τους Ελβετούς να προηγούνται τους Σέρβους να φέρνουν τούμπα το ματς και τους πρώτους να κερδίζουν με νέα ανατροπή. Σε ένα ματς που δεν έλειψε το πάθος και η ένταση αλλά και τα νεύρα μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων.

Μόλις στα 25 δευτερόλεπτα οι Ελβετοί έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς εβγαλε από κοντά τα σουτ των Εμπολό και Τζάκα. Η απάντηση των Σέρβων ήρθε στο 5′ με την κεφαλιά του Μιλένκοβιτς να περνάει λίγο άουτ. Οι «πλάβι» είχαν ακόμη μια μεγάλη στιγμή με τον Ζίφκοβιτς να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Στο 20′ ο Σακίρι σούταρε με την μπάλα να κοντράρει στον Πάβλοβιτς και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0 της Ελβετίας. Η απάντηση των Σέρβων ήρθε άμεσα και συγκεκριμένα στο 27′ με τον Μίτροβιτς να πιάνει ωραία την κεφαλιά και να ισοφαρίζει σε 1-1. Στο 31′ έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Σακίρι να ξαναδώσει προβάδισμα στην ομάδα του όταν αστόχησε σε τετ α τετ και στο 35′ ο Τάντιτς πάσαρε στον Βλάχοβιτς και με διαγώνιο τελείωμα έκανε το 2-1 για τους «Βαλκάνιους» φέρνοντας τούμπα το ματς. Λίγο πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 44′ οι Ελβετοί ισοφάρισαν όταν ο Βίντμερ έκανε το γύρισμα και ο Εμπολό με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 2-2.

Ιδανικά ξεκίνησε η Ελβετία στην επανάληψη και ο Σακίρι έκανε το γέμισμα, ο Βάργκας απίθανο τακουνάκι και ο Φρόιλερ με σουτ στην κίνηση εκτέλεσε τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς για να δώσει προβάδισμα με 3-2. Οι «πλάβοι» πίεσαν και έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία με τον Τάντιτς στο 61′ έξω από την περιοχή σούταρε λίγο άουτ. Στην συνέχεια το ματς έγινε ροντέο με πολλά νεύρα και αψιμαχίες μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων προϊόν της κρισιμότητας του αγώνα. Και στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 91′ ο Φάσναχτ βρέθηκε απέναντι από τον Βάνια με τον τελευταίο να αποκρούει και στην συνέχεια είχαμε τρομερή σύρραξη μεταξύ των παικτών και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους Ελβετούς να πανηγυρίζουν έξαλλα την μεγάλη πρόκριση στους 16.

Σερβία (Στοΐκοβιτς, 3-4-1-2): Βάνια Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς – Μιλένκοβιτς, Πάβλοβιτς, Βελίκοβιτς(55′ Γκουντέλι) – Ζίβκοβιτς(78’Ράντονιτς), Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς(67′ Μαξίμοβιτς), Λούκιτς, Κόστιτς – Τάντιτς(78′ Τζούρισιτς) – Μίτροβιτς, Βλάχοβιτς(55′ Γιόβιτς).

Ελβετία (Γιακίν, 4-2-3-1): Κόμπελ – Βίντμερ, Ακάνζι, Σαρ, Ροντρίγκεζ – Φρόιλερ, Τσάκα – Σακίρι(68′ Ζακάρια), Σο(68′ Φερνάντες), Βάρκας(83′ Φάσνχατ) – Εμπολό(96′ Οκαφόρ).