overfm.gr | ΣΠΟΡ | Με το… δεξί στο Wimbledon η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε 2-0 σετ Ζόι Χάιβς και με άνετο τρόπο κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον δεύτερο γύρο του Wimbledon!

Η Μαρία Σάκκαρη με άνετο τρόπο επικράτησε 2-0 σετ της Ζόι Χάιβς και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Wimbledon. Η Ελληνίδα τενίστρια με το (6-1, 6-4) είναι άνετα στην επόμενη φάση και περιμένει να μάθει την αντίπαλό της από τη νικήτρια του ζευγαριού Βικτόρια Τόμοβα – Ντάρια Σάβιλ.

Το Νο5 του κόσμου ήταν αλάνθαστη στο πρώτο το σετ και έτσι έφτασε στο να το πάρει με 6-1 γκέιμς. Η Αυστραλή αντίπαλός της ανέβασε ρυθμό και την πίεσε. Μάλιστα κατάφερε στο δεύτερο σετ να μειώσει σε 5-4 με μπρέικ, ωστόσο η Σάκκαρη ήταν ψύχραιμη απατώντας εξίσου με μπρέικ. Έτσι έκανε το 6-4 και «καθάρισε» τον αγώνα σε 1 ώρα και 18 λεπτά.