overfm.gr | Super League 1 | Mε το δεξί ο Ολυμπιακός τα φιλικά στην Ισπανία , με μεγάλη εμφάνιση Φορτούνη

Πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νικηφόρα τα φιλικά στην Ισπανία επικρατώντας της Χάντερσφιλντ με 2-0 με τον Φορτούνη να είναι το μεγάλο κέρδος.

Με το δεξί ξεκίνησε ο Ολυμπιακός τα φιλικά του στην χειμερινή προετοιμασία στην Ισπανία επικρατώντας της Χαντερσφιλντ με 2-0 και έχοντας ως κέρδος τον Κώστα Φορτούνη ο οποίος εξαργύρωσε την καλή του εμφάνιση στον αγώνα αλλά και στις προπονήσεις με γκολ. Δίνοντας μάλιστα μήνυμα παραμονής του στο ρόστερ. Πολύ καλοί επίσης και ο Μπιέλ αλλά και ο Μαρσέλο ο οποίος βγήκε ως αλλαγή με τραυματισμό στο 60′. Επόμενο φιλικό με αντίπαλο την Σταντάρ Λιέγης την Δευτέρα στις 17.00.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και δημιούργησε την πρώτη καλή του στιγμή με τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, όταν ο Φορτούνης έβγαλε όμορφη πάσα στην πλάτη της άμυνας, αλλά ο Μπακαμπού δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Χάντερσφιλντ σε τετ-α-τετ, πλασάροντας ψηλά άουτ. Η απάντηση των Άγγλων ήρθε στο 4′ όταν Κουσούμου σούταρε υπό την πίεση του Ρέτσου άουτ.  Στο 13′ οι «Πειραιώτες» έχασαν ακόμη μια καλή ευκαιρία όταν ο Μαρσέλο εκτέλεσε κόρνερ και ο Κασάμι έπιασε την κεφαλιά αλλά μπλόκαρε ο Μπιλόκαμπιτς. Στο 37′ ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ που πέρασε λίγο άουτ και δυο λεπτά αργότερα άνοιξε το σουτ με δυνατό σουτ που κατέληξε στα δίχτυα με την βοήθεια του δοκαριού γράφοντας το 0-1. Στο 42’ ο Ολυμπιακός είχε διπλή ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, με τον Μπακαμπού να μην μπορεί να πλασάρει εύστοχα από πολύ πλεονεκτική θέση, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Σαμασέκου σούταρε με δύναμη εκτός περιοχής, λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο ίδιο μοτίβο το ματς και στην επανάληψη. Πιο ομάδα οι «ερυθρόλευκοι» πιέζοντας τους Άγγλους και με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Μαρσέλο βγήκε από το παιχνίδι με τραυματισμό. . Με τον ρυθμό να έχει πέσει και τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν ευκαιρίες, φτάσαμε στο 72’ για να έρθει ο Ελ Αραμπί και να διπλασιάσει τα τέρματα των Πειραιωτών, με ιδανικό κοντρόλ και δυνατό σουτ, μετά από πάσα του Βρουσάι. Στην συνέχεια ο Μασούρας στο 76′ είχε μια καλή ευκαιρία πλασάροντας άουτ και στο 81′ πάσαρε στον Ελ Αραμπί σούταροντας άουτ από κοντά.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Μίτσελ, 4-3-3): Κρίστινσον (46′ Τζολάκης), Μαρσέλο (59′ λ.τρ. Λάιντνερ), Ρέτσος, Ντόι (70′ Καλογερόπουλος), Ανδρούτσος (61′ Βρουσάι), Σαμασέκου (61′ Μπουχαλάκης), Κασάμι (70′ Νταμπό), Αγκιμπού Καμαρά (70′ Εμβιλά), Μπιέλ (61′ Μπόουλερ), Φορτούνης (61′ Μασούρας) και Μπακαμπού (61′ Ελ Αραμπί).

Χάντερσφιλντ: Μπιλοκάπιτς, Αντζορίν, Ρούφελς, Κασούμου, Χόλμς, Ρουντόνι, Γουόρντ, Τζάκσον, Λις, Σπένσερ και Χέλικ.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Νίκολς, Μπετέ, Ρόουντς, Μαχόνει, Μπόιλ, Κέσλερ – Χάιντεν, Χαράτ, Χολμς, Καμαρά, Ντιαρά και Αγινά.