overfm.gr | ΣΠΟΡ | Με την… ψυχή στο στόμα η ΑΕΚ

Η πρωτοπόρος ΑΕΚ, τα βρήκε… σκούρα κόντρα στην ουραγό Πυλαία, κέρδισε όμως 33-32 και παρέμεινε στην κορυφή.

Η ΑΕΚ τα βρήκε… σκούρα κόντρα στη Πυλαία αλλά πήρε έστω και δύσκολα τη νίκη με 33-32 και έκανε το 4χ4 στην β’ φάση της Handball Premier παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η «Ένωση» αγωνίστηκε με αρκετά νέα πρόσωπα στη σύνθεση της έχοντας το μυαλό της στον ευρωπαϊκό αγώνα που ακολουθεί με την Γκρούντφος. Η εμφάνιση παρόλα αυτά αποτελεί ένα ηχηρό «καμπανάκι» για την ΑΕΚ η οποία καλείται να βελτιώσει άμεσα την αμυντική της λειτουργία εν όψει των κρίσιμων αγώνων που ακολουθούν.

Η Πυλαία πίεσε αρκετά την ΑΕΚ (6-6) και βρέθηκε κοντά στο σκορ (7-6), ενώ οι δυο ομάδες έμειναν και στη συνέχεια στην ισοπαλία (11-11). Η Ένωση ξέφυγε με ένα σερί (12-14), αλλά οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν εκ νέου (16-16). Οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα και έτσι πήραν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (18-19).

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι (19-22) και έκανε σωστή διαχείριση (21-24), με αποτέλεσμα να διατηρήσει μια διαφορά ασφαλείας, παρά το γεγονός πως ο ρυθμός του αγώνα έπεσε (22-26). Η Πυλαία δεν το έβαλε κάτω και με ένα σερί μείωσε στο γκολ (26-27). Από εκεί και πέρα έγινε «μάχη» ανάμεσα στις δυο ομάδες, με την ΑΕΚ να διατηρεί «καθαρό» μυαλό και να φτάνει στη νίκη με 33-32.