overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Με σόου Εμπαπέ η Γαλλία στους 8 του Μουντιάλ

Με τον Κιλιάν Εμπαπέ να πετυχαίνει ντοπιέτα και να κάνει την διαφορά η Γαλλία επιβλήθηκε της Πολωνίας με 3-1 και προκρίθηκε στους 8 του Μουντιάλ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κιλιάν Εμπαπέ ο οποίος πέτυχε ντοπιέτα η Γαλλία κέρδισε την Πολωνία με 3-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Στα αξιοσημείωτα το τέρμα του Ζιρού ο οποίος με το γκολ που σημείωσε προς το τέλος του ημιχρόνου έγινε ο πρώτος σκόρερ στην Εθνική ομάδα ξεπερνώντας τον Ζιντάν. Αλλά και το αντίστοιχο γκολ του Λεβαντόφσκι με πέναλτι το οποίο χρειάστηκε να εκτελέσει δυο φορές λόγω επανάληψης που διέταξε ο διαιτητής με την συγκεκριμένη φορά που αγωνίστηκε να ήταν και η τελευταία εκτός φοβερού απροόπτου σε τελικά Μουντιάλ. Σε ένα ματς που μπορεί οι «τρικολόρ» μπορεί να ήταν πολύ καλύτεροι αλλά οι Πολωνοί έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με αποκορύφωμα την τριπλή στο πρώτο μέρος πριν το 1-0 των Γάλλων.

Όπως ήταν λογικό οι πρωταθλητές Κόσμου μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και πιέζοντας τα καρέ του Σέζνι. Ο τελευταίος στο 13′ έδιωξε δυνατά μακρινό σουτ του Τσουαμενί με τους Πολωνούς να απαντούν με σουτάρα του Λεβαντόφσκι από τα 30 μέτρα που πέρασε λίγο άουτ. Ενώ οι Γάλλοι πίεζαν , στο 29′ έχασαν ευκαιρία από αυτές που δεν χάνονται όταν ο Γκριζμάν έδωσε στον Ντεμπελέ και αυτός έκανε συρτή σέντρα για τον Ζιρού για γκολ πάρε -βάλε και ο τελευταίος από το ένα μέτρο μόνος του έστειλε την μπάλα άουτ. Πραγματικά δεν χάνεται αυτο το γκολ και ειδικά από σκόρερ κλάσης σαν τον επιθετικό της Μίλαν. Η ομάδα του Μίχνιεβιτς απείλησε στο 35′ με πολύ δυνατό σουτ του Ζιελίνσκι με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ ενώ στο 38′ χάθηκε ίσως η ευκαιρία του Μουντιάλ για τους Πολωνούς. O Zιελίνσκι σούταρε από το ύψος του πέναλτι σούταρε με τον Γιορίς να αποκρούει, νέο σουτ από τον ίδιο παίκτη πάνω στον Τεό Ερναντέζ και ο Καμίνσκι μετά έκανε το σουτ από κοντά με τον Βαράν να διώχνει πάνω στην γραμμή. Απίστευτη και μοναδική ευκαιρία. Και ενώ η Πολωνία δεν άνοιξε το σκορ αυτό το έκαναν οι Γάλλοι όταν στο 44′ ο Ουπαμενακό έδωσε στον Εμπαπέ και αυτός πάσαρε στον Ζιρού που από κοντά άνοιξε το σκορ για το 1-0 με την μπάλα να τιμωρεί και τον επιθετικό της Μίλαν να εξιλεώνεται και να γίνεται ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των «τρικολόρ».

Στην επανάληψη η ομάδα του Ντεσάν έχοντας το προβάδισμα στο σκορ προσπάθησε να διαχειριστεί το παιχνίδι και να φτάσει σε δεύτερο τέρμα ώστε να καθαρίσει το παιχνίδι. Στο 66′ ο Ζιρού σούταρε με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ με τους Πολωνούς να επιμένουν να σκοράρουν όσο το ματς παρέμεινε στο ρευστό 1-0. Και στο 74′ η Γαλλία έφυγε στην κόντρα με τον Ζιρού να φεύγει στην κόντρα με τον Ντεμπελέ από δεξιά να αλλάζει παιχνίδι για τον Εμπαπέ που με δυνατό σουτ εντός περιοχής δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σέζνι για το 2-0. Με την πλάστιγγα να γέρνει προς το μέρος των πρωταθλητών Κόσμου. Και ο ίδιος παίκτης στο 90′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα της πρόκρισης των Γάλλων με ένα εντυπωσιακό σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό «Γ» της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Σέζνι κάνοντας το 3-0. Στα λεπτά των καθυστερήσεων οι Πολωνοί βγήκαν μπροστά και στο 97′ κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Ουπαμεκανό με τον διαιτητή να πάει στο VAR να κάνει on field review. Ο Λεβαντόφσκι ανέλαβε την εκτέλεση με τον Γιορίς να μαζεύει. Όμως ο διαιτητής διέταξε επανάληψη γιατι ο Γάλλος πορτιέρο μπήκε μέσα νωρίτερα. Στην δεύτερη εκτέλεση δεν λάθεψε και μείωσε σε 3-1 στην τελευταία ακριβώς φάση του αγώνα και στην τελευταία πιθανότατα συμμετοχή του σε τελικά Μουντιάλ.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν, 4-3-3): Γιορίς – Κουντέ, Βαράν, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ – Ραμπιό, Τσουαμενί, Γκριεζμάν – Ντεμπελέ(76′ Τιράμ), Ζιρού(76′ Κομάν), Εμπαπέ.

Πολωνία (Τσέσλαβ Μιχνίεβιτς, 4-2-3-1): Σέζνι – Κας, Γκλικ, Κίβιορ(88’Γκροσίτσκι), Μπερεζίνσκι – Σ. Σιμάνσκι(65′ Μίλικ), Κριχόβιακ(71′ Μπιέλικ) – Φρανκόφσκι(88’Μπέντναρεκ), Ζιελίνσκι, Kαμίνσκι(71′ Ζαλέφσκι) – Λεβαντόφσκι.