overfm.gr | Serie A | Με Σολμπάκεν η Ρόμα σταθερά τρίτη μαζί με Μίλαν

Χάρη σε γκολ του Σολμπάκεν η Ρόμα επικράτησε στο «Ολύμπικο» της Τζένοα με 1-0 και παρέμεινε στην τρίτη θέση μαζί με την Μίλαν.

Ένα γκολ του Σολμπάκεν ήταν αρκετό για να επικρατήσει η Ρόμα με 1-0 της Βερόνα στο «Ολύμπικο» και να παραμείνει σταθερά στην τρίτη θέση μαζί με την Μίλαν. Με αυτή την ήττα οι «ροσομπλού» βρίσκονται στην 18η θέση μόλις δυο βαθμούς από την 17η Σπέτσια.

Η πρώτη καλή φάση ήταν στο 37′ σε σουτ του Σπινατσόλα με τον Μοντιπό να διώχνει ενώ ο πρώτος σέντραρε στο 45′ για τον Σολμπάκεν που με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι «τζιαλορόσι» έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Μοντπό να σώζει την προσπάθεια του Ελ Σαράουι.

Στο 67ο λεπτό μετά από μπέρδεμα στην άμυνα της Ρόμα, ο Πατρίσιο έσωσε και πάλι ενώ στο 89′ ο Μοντιπό έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Μπελότι.

ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Σμόλινγκ, Σπινατσόλα, Μαντσίνι, Κάρσντορπ (70’ Τσελίκ), Ιμπάνιεθ, Κριστάντε, Μποβέ, Ελ Σααραουί, (87′ Βαϊνάλντουμ), Έιμπραχαμ (15’ Μπελότι), Σολμπάκεν

ΒΕΡΟΝΑ: Μοντιπό, Ντεπάολι, Νταβίντοβιτς, Μανιάνι, Χϊεν, Ντόιγκ (84′ Άμπιλντγκααρντ), Λάζοβιτς (60’ Μπράαφ), Ταμέζ, Ντούντα, Ενγκόνγκ (75’ Καλόν), Γκάιτς (59’ Λαζάνια)