overfm.gr | Διεθνή | Με σκόρερ τον Παυλίδη, 3-1 την Σπάρτα Ρότερνταμ η Αλκμάαρ

Η Αλκμάαρ επικράτησε 3-1 της Σπάρτα Ρότερνταμ, με τον Βαγγέλη Παυλίδη να βρίσκει και πάλι δίχτυα και να σφραγίζει τη νίκη της ομάδας του.

Με τον Βαγγέλη Παυλίδη να βρίσκει δίχτυα η Αλκμάαρ ξεπέρασε το εμπόδιο της Σπάρτα Ρότερνταμ με 3-1, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Eredivisie.

Ο Ελληνας διεθνής φορ πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του στο 58ο λεπτό. Για τους γηπεδούχους βασικός ήταν ξανά ο Παντελής Χατζηδιάκος, ενώ για την ομάδα του Ρότερνταμ ξεκίνησε βασικός ο Γιάννης Μασούρας και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Στο μεταξύ η Γκόου Αχέντ ηττήθηκε στην έδρα της με 2-1 από την Τβέντε, η οποία είχε στην αρχική ενδεκάδα τον Δημήτρη Λημνιό, αλλά πέρασε στον πάγκο στο 58ο λεπτό.

Νωρίτερα, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Βααλβάικ νίκησε τη Ναϊμέγκεν με 2-1 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, καθώς απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Συνοπτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

Άγιαξ - Βίλεμ            5-0
Γκρόνινγκεν - Τσβόλε     1-1
Αϊντχόφεν - Ουτρέχτη     4-1
Καμπούρ - Φίτεσε         1-6
Χέρακλες - Χέρενφεν      0-1
Βααλβάικ - Ναϊμέγκεν     2-1
Αλκμάαρ - Σπάρτα Ρ.      3-1
Γκόου Αχέντ - Τβέντε     1-2