overfm.gr | Bundesliga | Με σ-έξι τρόπο η Μπάγερν πάτησε έστω και προσωρινά κορυφή

Μια σαρωτική Μπάγερν διέσυρε με 6-2 την Μάιντς στην «Αλιάντς Αρίνα» και πέρασε έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Mπάγερν να την πιείς στο ποτήρι. Οι πρωταθλητές Γερμανίας διέσυραν με το εμφατικό 6-2 την Μάιντς και πέρασαν έστω και προσωρινά στην κορυφή. Στο 5′ ο Γκνάμπρι άνοιξε το σκορ και στο 28′ ο Μουσιάλα διπλασίασε τα τέρματα των «Βαυαρών» ενώ ο Μανέ έπειτα από χαμένη εκτέλεση που είχε πήρε το ριμπάουντ στο 43′ και έκανε το 3-0.  Ο Μπούρκαρντ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έχασε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους όμως ο Βίντμερ πήρε το ριμπάουντ και μείωσε σε 3-1. Ο Γκορέτσκα στο 58′ έκανε το 4-1 , ο Τελ στο 77′ το 5-1 ενώ ο Ίνγκβαρτσεν μείωσε για την Μάιντς. Το τελικό 6-2 έκανε ο Τσούπο-Μότινγκ στο 86′.

Εντυπωσιακή ήταν και η Βόλφσμπουργκ που συνέτριψε με 4-0 στην «Βολκσβάγκεν Αρίνα» την Μπόχουμ με τον Νμέχα να σκοράρει δις στο 27′ και στο 58′ και ο Μπακού στο 35′ και ο Βιντ στο 80′ να είναι οι άλλοι σκόρερς.

Σημαντική νίκη με 2-1 πέτυχε στην «Μερσεντές Μπεντζ Αρίνα» η Στουτγάρδη επί της Άουγκσμπουργκ με αποτέλεσμα να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 4′ με τον Νιντερλέχνερ και οι «Σουηβοί» ισοφάρισαν με τον Γκίρασι στο 15′ και πηραν την νίκη στο 90′ ο Άντον. Τέλος στην «Ρεντ Μπουλ Αρίνα» η Λειψία επικράτησε με 2-0 της Λεβερκούζεν και έπιασε στην πέμπτη θέση την Ντόρτμουντ ενω οι «ασπιρίνες» βρίσκονται στην ζώνη του υποβιβασμού. Ο Ενκουκού στο 32′ άνοιξε το σκορ και ο Βέρνερ στο 83′ σφράγισε την νίκη της ομάδας του.