overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Με Ράσφορντ στους 16 η Αγγλία

Με τον Μάρκους Ράσφορντ σε μεγάλα κέφια σημειώνοντας δυο γκολ η Αγγλία δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει με 3-0 της Ουαλίας παίρνοντας την πρόκριση για τους 16.

Έχοντας σε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκους Ράσφορντ που πέτυχε δυο γκολ, η Αγγλία δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Ουαλίας με 3-0 και να πάρει την πρόκριση για τους 16 του Μουντιάλ ως πρώτη του ομίλου. Σε ένα παιχνίδι που ήταν σαφώς καλύτερη από την αντίπαλο της επικράτησε δίκαια ενώ θα μπορούσε να πετύχει και άλλα γκολ. Οι Ουαλοί από την άλλη εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και μοιράια γνώρισαν την ήττα και τον αποκλεισμό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με κατοχή της μπάλας για τα «λιοντάρια» και με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου έχασαν την πρώτη τους πολύ μεγάλη ευκαιρία όταν ο Κέιν βρήκε με κάθετη τον Ράσφορντ αλλά νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Γουόρντ. Η κατοχή στα υπόλοιπα λεπτά ήταν συντριπτικά υπέρ της ομάδας του Σάουθγκέιτ και συγκεκριμένα με 72-28 με τους Ουαλούς να βρίσκονται σε παθητικό ρόλο και στο 38′ πλησίασαν το γκολ όταν Μπέλιγχαμ και Ράις συνεργάστηκαν και ο Φοντέν έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι. Στο 45′ ο Κέιν έπιασε το σουτ και έδιωξε σε κόρνερ ο Γουόρντ ενώ οι Ουαλοί στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου απείλησαν με τον Άλεν να σουτάρει λίγο άουτ.

Η επανάληψη ξεκίνησε ιδανικά για τους Άγγλους και στο 50′ ο Ράσφορντ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Γουόρντ κάνοντας το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα τα «λιοντάρια» χτύπησαν και δεύτερη φορά με τον Κέιν να γυρίζει για τον Φόντεν και αυτός απο κοντά έκανε το 2-0. Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε για την Αγγλία και στο 68′ ο Ράσφορντ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κάνοντας ωραία ενέργεια και αφού άδειασε τον Ρόμπερτς έκανε το 3-0. Ο ίδιος παίκτης άγγιξε το χατ τρικ στο 72′ όταν από πλάγια έκανε το σουτ αλλά ο Ουαλός τερματοφύλακας έδιωξε. Τρομερή ευκαιρία έχασαν στο 77′ οι Άγγλοι όταν ο Ράσφορντ πλάσαρε με τον Γουόρντ να διώχνει και ο Φόντεν μετά αστόχησε προ κενής εστίας. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν διαδικαστικό και οι Άγγλοι πανεύκολα πανηγύρισαν την νίκη-πρωτιά-πρόκριση στους 16.

Ουαλία (Πέιτζ, 4-2-3-1): Γουόρντ – Γουίλιαμς, Μεφάμ, Ροντόν, Ντέιβις(59′ Μόρελ) – Άλεν(81′ Κόλγουειλ), Αμπαντού – Μπέιλ(46′ Τζόνσον), Ράμσεϊ, Τζέιμς(77′ Γουίλσον) – Μουρ

Αγγλία (Σάουθγκεϊτ, 4-3-3): Πίκφορντ – Γουόκερ(57′ Γουίλσον), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο(65΄Τρίπιερ) – Χέντερσον, Μπέλιγχαμ, Ράις(57′ Φίλιπς) – Ράσφορντ, Φόντεν, Κέιν(57′ Αλεξαντερ-Άρνολντ)