overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | Με Μάνταλο εύκολα η ΑΕΚ στους 4

Χωρίς να ιδρώσει και με τον Μάνταλο σε μεγάλη ημέρα πετυχαίνοντας ντοπιέτα η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε να περάσει απο τις Σέρρες επικρατώντας του Πανσερραϊκού με 3-1 και παίρνοντας την πρόκριση στους 4.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάνταλο ο οποίος πέτυχε ντοπιέτα η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε να ντουμπλάρει τις νίκες επί του Πανσερραϊκού κερδίζοντας τον αυτή την φορά μέσα στις Σέρρες με 3-1 και να προκριθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στον Άρη και τον Ολυμπιακό. Σε ένα παχνίδι με τον Αλμέιδα να παρατάσσει την ομάδα του με πολλούς αναπληρωματικούς οι οποίοι τον δικαιίωσαν και την «Ένωση» να είναι καλύτερη σε όλη την διάρκεια του ματς.

Όπως αναμενόταν οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 7’έχασαν την πρώτη καλή φάση με σουτ του Φερνάντες και τον Κατσικά να διώχνει σε κόρνερ. Το οποίο εκτελέστηκε και ο Τσούμπερ που βρέθηκε ολομόναχος έκανε την προβολη και ο Κατσικάς και πάλι είπε όχι. Η «Ένωση» συνέχιζε να πιέζει την εστία των γηπεδούχων και να δημιουργεί ευκαιρίες και στο 13′ έχασε ακόμη μια όταν ο Σιντιμπέ πάσαρε στον Γκατσίνοβιτς με το σουτ του να φεύγει πάνω από το δοκάρι. Η πίεση απέφερε καρπούς και στο 21′ ο Γκατσίνοβιτς έσπασε στον Τσούμπερ και αυτός έδωσε στον Μάνταλο και από το ύψος της μικρής περιοχής εκτέλεσε τον Κάτσικα για το 0-1. Μάλιστα οκτώ λεπτά αργότερα παραλίγο να κάνει το 0-2 όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Φερνάντες από δεξιά ο Γκατσίνοβιτς από την μικρη περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα έχει πέσει αρκετά ο ρυθμός κάτι που ευνόησε τους «Σερραίους» που προσπάθησαν να βγουν μπροστά για την ισοφάριση με το ημίχρονο να λήγει με 0-1.

Ιδανικότερα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα των Σερρών και στο 49′ ο Κολομπίνο έκλεψε χαμηλά και πάσαρε στον Σαιντ που βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Κατσαντώνη που από κοντά ισοφάρισε σε 1-1 κόντρα στην ροή του αγώνα. Η χαρά της ισοφάρισης των γηπεδούχων κράτησε μόλις δυο λεπτά καθώς ο Σιντιμπέ έκανε την σέντρα και ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά για να κάνει το 1-2 ανακτώντας το προβάδισμα για τους «κιτρινόμαυρους» . Το παιχνίδι απέκτησε όμορφο τέμπο και στο 71′ ο Σιντιμπέ με σέντρα σουτ παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Κατσικά που έδιωξε σε κόρνερ. Δευτερόλεπτα αργότερα παραλίγο να έχουμε γκολ για χάιλαϊτ όταν ο Αραούχο πήγε να σκοράρει με ραμπόνα με τους αμυντικούς να απομακρύνουν πριν περάσει την γραμμή. Και στο 81′ ο Κοσίδης έστρωσε στον Μαχαίρα που με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-3. Στην συνέχεια είχαμε δυο αξιόλογα σουτ από τον Κοσίδη στο 88′ και στο 90′ που αποκρούστηκαν από τον Κατσικα και η ΑΕΚ πανηγύρισε μια ευκολη νίκη-πρόκριση.

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης): Κάτσικας – Ζερής, Γιανναράκης, Παντεκίδης, Λυμπεράκης – Κολομπίνο(73′ Στίνα), Στάικος(61′ Θυμιάνης) – Κατσαντώνης, Σοφιανός, Μούργος(73′ Μασκανάκης) – Σαΐντ(61′ Κανίς).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς – Ραντόνια, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιντιμπέ – Φερνάντες(62′ Μαχαίρας), Γαλανόπουλος(67′ Φράνσον), Μάνταλος, Γκατσίνοβιτς(67′ Αραούχο) – Τσούμπερ, Φαν Βέερτ(67′ Κοσίδης).