overfm.gr | Serie A | Με Κιέζα η Γιουβέντους έφερε την Μόντσα τέζα

Η Γιουβέντους έστω και δύσκολα επικράτησε της Μόντσα με 2-1 στο «Γιουβέντους Αρένα» και πέρασε στα προημιτελικά του Κόπα Ιτάλια εκεί όπου την περιμένει η Λάτσιο.

Δυσκολεύτηκε αλλά τελικά κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά η Γιουβέντους η οποία επιβλήθηκε με 2-1 της Μόντσα στο «Γιουβέντους Αρίνα» εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Λάτσιο στο «Ολύμπικο» σε νοκ άουτ αναμέτρηση.

Ο Ίλινγκ Τζούνιορ στο 3′ έκανε την κούρσα από τα αριστερά, έβγαλε την σέντρα, όμως το σουτ του Φατζιόλι κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κράνιο. Πέντε λεπτά αργότερα ο ΜακΚένι έβγαλε την σέντρα και ο Κεν με κεφαλιά έκανε το 1-0. Και όμως στο 25′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κολπάνι, ο Βαλότι με κεφαλιά έκανε το 1-1. Δέκα λεπτά αργότερα ο Σούλε σούταρε δυνατά από τα 20 μέτρα με τον Κράνιο να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 49′ ο Ντανίλο πάσαρε στον Κεν που βρέθηκε απέναντι από τον Κράνιο με τον τελευταίο να τον νικάει. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Κολπάνι στο 71’ και το 73’, όμως αμφότερες οι προσπάθειες του μέσου της Μόντσα δεν βρήκαν στόχο. Και στο 77′ ο Κιέζα με όμορφο φαλτσαριστό σουτ από αριστερά εκανε το 2-1 και στο 90′ ο Ντι Μαρία λίγο έλειψε να πετύχει γκολ για highlight όταν η εκπληκτική ραμπόνα που επιχείρησε κατέληξε πάνω στον Κράνιο.