overfm.gr | La Liga | Με ήρωα τον Τερ Στέγκεν η Μπαρτσελόνα στον τελικό και τώρα …Κλάσικο

Χάρη στον Τερ Στέγκεν που απέκρουσε δυο πέναλτι η Μπαρτσελόνα νίκησε στην ρώσικη ρουλέτα την Μπέτις με 4-2 (1-1 κ.α, 2-2 παρ) και στον τελικό του Ισπανικού Σούπερ Καπ θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης την Κυριακή στις 21.00.

Και η Μπαρτσελόνα μετά την Ρεάλ Μαδρίτης χρειάστηκε την διαδικασία των πέναλτι για να προκριθεί στον τελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ. Οι «μπλαουγκράνα» χρειάστηκαν την διαδικασία των πέναλτι όπου ο Τερ Στέγκεν έπιασε δυο για να επικρατήσουν με 4-2 με την κανονική διάρκεια να λήγει ισόπαλη 1-1 και την παράταση 2-2. Την Κυριακή θα αντιμετωπίσουν στον τελικό της διοργάνωσης την «βασίλισσα» στις 21.00.

Στο 3ο λεπτό το σουτ του Ενρίκε έφυγε μόλις έξω ενώ στο 16’ ο Ντεμπελέ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά αλλά ο Λεβαντόφσκι στην προσπάθεια του να πλασάρει βρήκε… αέρα. Στο 22’ ο Κουντέ κάνει λάθος γύρισμα, ο Φεκίρ έκλεψε την μπάλα, απέφυγε τον Τερ Στέγκεν αλλά βγήκε σε πλάγια θέση και ο Αραούχο πρόλαβε να απομακρύνει σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτο ακυρώθηκε για την «Μπάρτσα» γκολ με τον Πέδρι ενώ στο 31′ ο Φεκίρ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κανάλες έκανε την κεφαλιά αλλά ο Τερ Στέγκεν απομάκρυνε.

Στο 40′ ο Πέδρι έβγαλε μπαλιά στον Ντεμπελέ και αυτός έδωσε στον Λεβαντόφσκι που με διπλή προσπάθεια έκανε το 1-0 για την ομάδα του Τσάβι. Πέντε λεπτά αργότερα οι «βερδιμπλάνκος» έχασαν διπλή ευκαιρία με τον Τερ Στέγκεν να λέει όχι στα σουτ των Κανάλες και Λουίζ Ενρίκε. Και στο 77′ ο Λουίζ Ενρίκε έκανε δυο προσποιήσεις και έδωσε στον Φεκίρ που με πλασέ από διαγώνια θέση ισοφάρισε σε 1-1. Στο 81’ η Μπαρτσελόνα σκόραρε με τον Λεβαντόφσκι αλλά κι αυτό το γκολ ακυρώθηκε και στο 84’ ο Τερ Στέγκεν έσωσε μετά από σουτ του Ρόδρι.

Στο 91′ ο Μπράβο είπε όχι στο τετ α τετ του Φατί και στο 92′ ο Αλόνσο εκτέλεσε φάουλ και ο Καρβάλιο απομάκρυνε πάνω στον Φατί που με εντυπωσιακό βολέ έκανε το 2-1 για τους «Καταλανούς». Οκτώ λεπτά αργότερα ο Λουίζ Ενρίκε έκανε το γύρισμα και ο Μορόν με τακουνάκι ισοφάρισε σε 2-2 για τους «Σεβιγιάνους» οι οποίοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκουαδάδο με δεύτερη κίτρινη στο 117′.

Το ματς πήγε στα πέναλτι όπου  ο Ζοσέ έκανε το 1-0 ενώ ο Λεβαντόφσκι έκανε το 1-1. Ο Μορόν έκανε το 2-1 και ο Κεσί ισοφάρισε σε 2-2 ενώ ο Τερ Στέγκεν είπε όχι στην εκτέλεση του Χουάνμι. Ο Φάτι έκανε το 2-3, ο Τερ Στέγκεν έπιασε το πέναλτι του Καρβάλιο και ο Πέδρι έγραψε το 2-4 κι έστειλε την Μπαρτσελόνα στον τελικό.

ΜΠΕΤΙΣ: Μπράβο, Ρουϊμπάλ (79’ Σαμπαλί), Μιράνδα, Πετσέγια, Λουίζ Φελίπε, Ροντρίγκες (87’ Γουαρδάδο), Κανάλες (46’ Καρβάλιο), Ρόδρι (79’ Χουάνμι), Φεκίρ (91’ Μορόν), Λουίζ Ενρίκε, Ιγκλέσιας (67’ Γουίλιαν Ζοσέ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Άλμπα (78’ Κρίστενσεν), Σέρτζι Ρομπέρτο (78’ Αλόνσο), Πέδρι, Γκάβι (96’ Κεσί), Ντε Γιονγκ (63’ Μπούσκετς), Ραφίνια (88’ Φάτι), Ντεμπελέ (63’ Φεράν Τόρες), Λεβαντόφσκι