overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Πήρε τον πρώτο της βαθμό η Κύπρος-Ήρωας ο Δημητρίου

Ο τερματοφύλακας Δημήτρης Δημητρίου ήταν ο ήρωας που έδωσε τον πρώτο βαθμό στην ομάδα της Κύπρου στο Nation League απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν.

Τον πρώτο της βαθμό στο Γκρούπ 1 της Λιγκας Γ πήρε η ομάδα της Κύπρου στο Nations Leauge όπου ήρθε ισόπαλη με 0-0 απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν στο γήπεδο του Ελμπασάν στην Αλβανία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα των Κύπριων ήταν ο Δημήτρης Δημητρίου ο οποίος έκανε και ντεμπούτο με την Εθνική του ομάδα. Ο Δημητρίου πραγματοποίησε μια σωτήρια επέμβαση πιάνοντας το πέναλτι του Γκαράγιεφ στο 26 της αναμέτρησης.

Το Αζερμπαϊτζάν ήταν καλύτερο αγωνιστικά στο πρώτο ημίχρονο έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ίδια εικόνα είχαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι Αζέροι όπου στο 78′ έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ και να κάνουν το 1-0. Παρ’ όλα αυτά οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες μοιραζόμενες από έναν βαθμό η κάθε μία.