overfm.gr | Serie A | Mε Άβιλα η Οσασούνα άλωσε το «Μπαλαίδος»

Χάρη σε ντοπιέτα του Αβιλα η Οσασούνα πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Θέλτα στο «Μπαλαίδος» και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση μαζί με Ατλέτικο Μαδριτης και Μπέτις.

Μεγάλη νικη πέτυχε η Οσασούνα επί της Θέλτα με 2-1 μέσα στο «Μπαλαίδος» με τους νικητές να ανεβαινουν στην τρίτη θέση έχοντας 23 βαθμούς ισοβαθμώντας με Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπέτις ενώ οι ηττημενοι βρίσκονται στην 16η μαζί με Εσπανιόλ και Κάντιθ.

Η καλή μέρα για τους φιλοξενούμενους από την αρχή φάνηκε. Στο 7′ ο Άβιλα με φαλτασριστό σουτ άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1. Στο 10′ η ομάδα από το Βίγκο παραλίγο να ισοφαρίσει με τον Άσπας να σήκωνει για τον Λάρσεν που αστόχησε από αριστερά με πλασέ στην κίνηση.Τελικά στο 19′ ευτύχησε να ισοφαρίσει όταν από σέντρα του Τσέρβι η μπάλα έφτασε στον Άσπας που γύρισε και με σουτ έκανε το 1-1.

Ωστόσο στο 27′ η ομάδα από την Παμπλόνα ξαναπήρε το προβάδισμα όταν σε σέντρα του Μανού Γκαρθία ο Άβιλα με μια εντυπωσιακή κεφαλιά έκανε το 1-2 παγώνοντας εκ νέου το Βίγκο. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου παραλίγο να γίνει το 1-3 αλλά ο Μαρτζεζίν απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Ουνάι Γκαρσία.

Στην επανάληψη τα σουτ των Άσπας στο 51′, Μπούντιμιρ στο 52′ και Βιδάλ στο 67′ πέρασαν μόλις άουτ και στο 77’ ο ρέφερι έδωσε πέναλτι στη Θέλτα αλλά το πήρε πίσω μετά από χρήση του VAR.

ΘΕΛΤΑ(Κάρλος Καρλβαχάλ): Μαρτσεσίν, Ουνάι Νούνιεθ, Αϊντού, Μινγκέθα, Γκαλάν, Όσκαρ Ροντρίγκεθ, Τσέρσβι (86’ Ντουράν), Μπελτράν, Άσπας, Τσαρλς Πέρεθ (57’ Σβέντμπεργκ), Λάρσεν (57’ Πατσιέντσια).

ΟΣΑΣΟΥΝΑ(Γιαγκόμπα Αρασάτε): Αϊτόρ Φερνάντεθ, Νταβίντ Γκαρσία, Πένια (83’ Ρουμπέν Γκαρσία), Ουνάι Γκαρσία, Μόι Γκόμεθ, Μανού Σάντσεθ, Τορό, Ορόθ (72’ Μονκαγιόλα), Μπούντιμιρ (72’ Κίκε Γκαρσία), Άβιλα (83’ Μπράσανατς), Μπάρχα (63’ Νάτσο Βιδάλ)