overfm.gr | ΣΠΟΡ | Μαχητική Μαρία ανέτρεψε το σκορ και πήρε μια σπουδαία νίκη με 2-1

Η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να βγει αλώβητη από την μάχη της με την εξαιρετική Μάντισον Κις και πήρε την νίκη με 2-1 στα σετ.

Ένα από τα πιο όμορφα παιχνίδι που έχουμε παρακολουθήσει έγινε σήμερα στην Μαδρίτη. Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε σε ένα τρελό παιχνίδι κόντρα στην Μάντισον Κις. Όμως η νίκη δεν ήρθε τόσο εύκολα για την Μαρία. Η Ελληνίδα τενίστρια χρειάστηκε να κάνει μεγάλη ανατροπή για να φτάσει στην νίκη-πρόκριση.

Η Σάκκαρη βρέθηκε να χάνει 1-0 στα σετ, όμως έδειξε το μέταλλο από το οποίο είναι φτιαγμένη και μετά από ένα αγώνα που κράτησε 2,5 ώρες έφτασε στην νίκη ανατρέποντας το σκηνικό.

Η Σάκκαρη έχει κλειδώσει την 4η θέση κατάταξης και έχει βλέψεις ακόμα και για την 2η μέχρι το τέλος του τουρνουά.

Ο Αγώνας:

Η Αμερικανίδα ήταν τρομερή στα σερβίς καθώς είχε 9 άσσους. Αυτό ήταν και ο βασικός λόγος για τον οποίο η Μαρία τα βρήκε σκούρα στην αρχή.

Το πρώτο σετ ήταν και το πιο απρόβλεπτο καθώς οδηγήθηκε στο tie break. Η Μάντισον Κις το εκμεταλλευτικέ και πήρε το σετ με 10-8.

Η Σάκκαρη όντας σε δύσκολη κατάσταση άρχισε το δεύτερο σετ με ένα love service game. Αυτό όμως δεν πτόησε την Αμερικανίδα η οποία απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Η Μαρία κρατούσε τα σερβίς της όπως και η αντίπαλος της μέχρι που η πρώτη έκανε το break και προηγήθηκε με 4-2. Στην συνέχεια πήρε την νίκη με 6-3 και ισοφάρισε τα σετ.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ που έμελλε να κρίνει την έκβαση του αγώνα η Κις μπήκε πολύ δυνατά. Μάλιστα η Αμερικανίδα έκανε το break και προηγήθηκε με 2-0. Η Μάντισον ήταν πολύ κοντά στο να κάνει και το 3-0 όμως έδωσε break στην Σάκκαρη. Η Ελληνίδα το εκμεταλλευτικέ, υπερασπίστηκε το σερβίς και έκανε το 2-2.

Η Κις κράτησε το σερβίς της για άλλη μια φορά και έκανε το 3-2. Η Σάκκαρη όμως ισοφάρισε και με break έκανε το 4-4. Η Μάντισον προηγήθηκε ξανά με 40-0 όμως έκανε αρκετά λάθη και επέτρεψε στην Ελληνίδα να κάνει το 5-4.

Στην συνέχεια η Μαρία ήταν αλάνθαστη, έκανε το 6-4 και πήρε μια μεγάλη πρόκριση στον δεύτερο γύρο του Madrid Open.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook, στο Twitter. στο Instagram, στο Youtube, στο TikTok.