overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Ματσάρα στο Μουντιάλ- Καμερούν- Σερβία: 3-3

Ματσάρα εξελίχθηκε το Καμερούν Σερβία που έληξε ισόπαλο (3-3) και σημειώθηκαν 2 γκολ μέσα σε 3 λεπτά

Ματσάρα αποδείχθηκε η αναμέτρηση του Καμερούν με τη Σερβία (3-3) με το αποτέλεσμα να αφήνει ελπίδες πρόκρισης σε όλες τις ομάδες του ομίλου.

Το Καμερούν προηγήθηκε με γκολ του Καστελέτο στο 29ο λεπτό, αλλά οι Σέρβοι με 2 γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας «κεφάλι» στο σκορ. Τα γκολ της Σερβίας τα πέτυχαν οι Πάβλοβιτς (45+1) και Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (45+3) μετά απο ασίστ του Ζίβκοβιτς.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Σερβία πέτυχε ένα ακόμη γκολ με τον Μίτροβιτς. Ωστόσο, μέσα σε 3 λεπτά το Καμερούν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Αμπουμπακάρ Καμαρά στο 63ο λεπτό «κρέμασε» τον Σέρβο τερματοφύλακα και μείωσε σε 3-2. Στο 66΄λεπτό σε γρήγορη αντεπίθεση, ο Αμπουμπακάρ πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά, γύρισε την μπάλα στον Τσούπο-Μότινγκ, ο οποίος πλάσαρε τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς για το 3-3.

Τόσο το Καμερούν όσο και η Σερβία μπορούν να ελπίζουν σε μια ενδεχόμενη πρόκριση. Πρέπει να ληφθεί υπόψιν όμως οτι το Καμερούν έχει ένα δύσκολο έργο κόντρα στη Βραζιλία την επόμενη αγωνιστική, ενώ η Σερβία κοντράρεται με την Ελβετία.