overfm.gr | La Liga | Ματσάρα με τα όλα της το ισόπαλο ντέρμπι της Σεβίλλης

Ισόπαλο έληξε το σεβιγιανικο ντέρμπι στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» μεταξύ της Μπέτις και της Σεβίλλης με 1-1 σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα.

Χωρίς νικητή έληξε το σεβιγιάνικο ντέρμπι μεταξύ της Μπετις και της Σεβίλλης με 1-1 στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν». Ένα ντέρμπι που τα είχε όλα, αυτογκόλ, ένταση, γκολ, αποβολές. Με αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι είναι μαζί με την Ατλέτικο στην τρίτη θέση και οι φιλοξενουμενοι στην 17η μαζί με Θέλτα και Κάντιθ.

Στο 5ο λεπτό ο Μπόνο έσωσε μετά από σουτ του Ροντρίγκες και στο 7’ ο Μιρ παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ αλλά τον έσωσε το δοκάρι. Στο 18ο λεπτό το σουτ του Φεκίρ από μακριά, έφυγε λίγο έξω και στο 21’ ο Μοντιέλ έσωσε με προβολή μετά από σουτ του Ρουϊμπάλ. Ο χορός των αποβολών ξεκίνησε στο 37′ όταν η Σεβίλλη έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μοντιέλ με απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μορένο.

Στο 43′ ο Νάβας με αυτογκόλ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους οι οποίοι έμειναν και αυτοί με δέκα δυο λεπτά αργότερα λόγω αποβολής του Φεκίρ για αγκωνιά στον Γκόμεθ. Στο 45+9’ ο Μπόνο έσωσε με τα  πόδια μετά από σουτ του Ιγκλέσιας και στο 46’ είπε όχι και σε πλασέ του Μορένο.

Στο 49′ η Μπέτις έμεινε με 9 αφού την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε και ο Ιγκλέσιας ο οποίος πάτησε στον αστράγαλο τον Χορδάν. Δέκα λεπτα αργότερα ο Λαμέλα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά το σουτ του κατέληξε μόλις άουτ και τελικά στο 82′ ο Γκουντέλι με δυνατό σουτ έκανε το 1-1 φέρνοντας το ντέρμπι στα ίσα. Ο ίδιος είχε δυο μεγάλες ευκαιρίες να χαρίσει και την νικη στην Σεβίλλη όμως στο 89′ ειχε δοκάρι και στο 95′ ο Μπράβο απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του από το ύψος του πέναλτι.

ΜΠΕΤΙΣ(Μανουέλ Πελεγκρίνι): Μπράβο, Πετσέγια, Σαμπαλί, Μορένο, Έντγκαρ Γκονθάλεθ, Κανάλες (90+1’ Ζοσέ), Καρβάλιο (57’ Λουίζ Ενρίκε), Ροντρίγκες, Φεκίρ, Ιγκλέσιας, Ρουϊμπάλ (56’ Γουαρδάδο)

ΣΕΒΙΛΛΗ(Χόρχε Σαμπάολι): Μπόνο, Ρεκίκ, Ακούνια (46’ Τέλες), Ράκιτιτς, Μοντιέλ, Πάπου Γκόμες, Λαμέλα, Γκουντέλι, Τόρες (49’ Εν Νεσιρί), Χορδάν (55’ Ντόλμπεργκ), Μιρ (41’ Νάβας)