overfm.gr | Ligue 1 | Μαρσέιγ – Μονακό 2-1: Δεν την σταματάει κανένας!

H Mαρσέιγ έφτασε σε ακόμα μία νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας της Μονακό με 2-1

Η Μαρσέιγ, η οποία εντός συνόρων φέτος δείχνει να είναι σε εξαιρειτική κατάσταση, επικράτησε με 2-1 της Μονακό και παρέμεινε σε τροχιά πρωταθλήματος. Οι Μασσαλοί, παρ’ότι έχουν αγώνα λιγότερο, βρίσκονται μόλις ένα βαθμό μακριά από την πρωτοπόρο Παρί Σαν Ζερμέν και φαίνεται ικανή για τον τίτλο.

Οι γηπεδούχοι, ευτύχησαν να προηγουθούν από πολύ νωρίς στην αναμέτρηση, με τον Φλοριάν Τοβάν να ανοίγει το σκορ στο 5ο λεπτό με όμορφη κεφαλιά. Μάλιστα, μόλις οκτώ λεπτά αργότερα, οι Μασσαλοί απέκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Τοβάν να «σερβίρει» έξοχα για τον Μπενεντέντο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0.

Η Μονακό, στη συνέχεια ήταν αρκετά καλή και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο παρά τις αρκετές ευκαιρίες που είχε, δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι το αξιόλογο. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 79ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπεν Γεντέρ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μαρσέιγ (Βίλας-Μπόας): Μανταντά, Τσαλέτα – Τσαρ, Άλβαρο, Ναγκατόμο, Σακάι, Σανσόν (Γκέγιε 24′), Καμαρά, Ρονζιέρ, Κιζάνς (Ζερμέν 65′), Μπενεντέντο (Μπαλέρντι 87′), Τοβάν (Λίμα 87′)

Μονακό (Νίκο Κόβατς): Μανόνε, Ντισασί, Αγκιλάρ, Σίλβα (Ενρικέ 69′), Μπαντιασίλε (Μαριπάν 46′), Φοφανά, Ντιόπ, Μαρτίνς (Πελέγκρι 59′), Τσουαμένι (Μίλοτ 76′), Μπεν Γεντέρ, Φολάντ (Γιόβετις 58′)