overfm.gr | Ligue 1 | Μαρσέιγ – Λοριάν 3-2: Ζωντανοί οι Μαρσεγιέζοι στη διεκδίκηση της 5ης θέσης [vid]

Η Μαρσέιγ, σε αγώνα που «έσπασε» καρδιές, κέρδισε 3-2 την Λοριάν και πήρε σημαντικό τρίποντο στη «μάχη» που δίνει για τη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς διεξήχθη στη Μασσαλία ανάμεσα σε Μαρσέιγ και Λοριάν, για την 33η αγωνιστική της Ligue 1, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 3-2, συνεχίζοντας έτσι τη «μάχη» που δίνουν για την κατάληψη της 5ης θέσης που οδηγεί στην Ευρώπη.

Η Λοριάν προηγήθηκε στο σκορ με τον Μόφι στο 19′ και έβαλε δύσκολα στους Μαρσεγιέζους, από το πρώτο ημίχρονο με το 0-1 να μην αλλάζει μέχρι και τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 56′, ο Παγέ ισοφάρισε με εντυπωσιακό γκολ, ενώ το 2-1 ήρθε γρήγορα, με τον Λιρόλα, τρία λεπτά αργότερα, με ωραίο τελείωμα.

Στο 70′ ο Μόφι, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ισοφάρισε σε 2-2, όμως ο Λιρόλα δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με διαγώνιο σουτ στο 90+1′ διαμόρφωσε το τελικό 3-2, χαρίζοντας το τρίποντο στους «Φωκαείς».