overfm.gr | Τένις | Μαρία Σάκκαρη: Λύγισε στον ημιτελικό του Miami Open

Η Ελληνίδα τενίστρια δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό, χάνοντας ένα δικό της παιχνίδι.

Η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε στον ημιτελικό του Miami Open και ηττήθηκε μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα με 2-1 (7-6,3-6, 7-6) από την Μπιάνκα Βανέσσα Αντρέσκου και δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έδωσε μία επική μονομαχία με τη νεαρή αντίπαλο της κι έχασε από δικά της λάθη την ευκαιρία να διεκδικήσει στο Μαϊάμι τον μεγαλύτερο τίτλο της καριέρας της.

Ύστερα από 2 ώρες και 46 λεπτά, η 20χρονη Καναδή πήρε τη νίκη και θα αναμετρηθεί το Σάββατο (3/4) για το τρόπαιο με την Άσλεϊ Μπάρτι Νο.1 στον κόσμο.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα, καθώς άργησε να ξεκινήσει λόγω βροχής, με την Αντρέσκου να βρίσκεται αρκετές φορές με την πλάτη στον τοίχο, αλλά να καταφέρνει να φτάσει στη νίκη. Η Μαρία Σάκκαρη έκανε πολλά λάθη ενθουσιασμού στα καίρια σημεία του τρίτου σετ και παρότι βρέθηκε μπροστά με 4-2, δέχθηκε μπρέικ και λύγισε τελικά στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ έχασε και το πρώτο σετ (Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη έχασε δύο σετ πόιντ στο καθοριστικό game και βρέθηκε πίσω στο σκορ), ενώ το δεύτερο το κατέκτησε με 6-3.