overfm.gr | Premier League | Κυνική η Μάντσεστερ Σίτι, συνεχίζει χωρίς νίκη η Σέφιλντ

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 1-0 στο “Μπραμάλ Λέιν”.

Μία  “επαγγελματική” νίκη κατόρθωσε να πανηγυρίσει η Μάντσεστερ Σίτι, επικρατώντας της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 1-0 στο “Μπραμάλ Λέιν”. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, πέτυχε ο Γουολκερ στο 28ο λεπτό.

Η Μάντσεστερ Σίτι στο πρώτο μέρος είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, διατηρώντας ένα ποσοστό κατοχής μπάλας γύρω στο 75%. Παρ’όλα αυτά, η ομάδα του Γκουαρδιόλα δεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη, με την πρώτη πραγματική ευκαιρία να έρχεται στο 24′, με τον Ράμσντεϊλ να λέει “όχι” σε κοντινό σουτ του Φεράν Τόρες. Μάλιστα, μόλις 4 λεπτά αργότερα οι “πολίτες” κατόρθωσαν να ανοίξουν και το σκορ με τον “κεραυνό” του Γουόλκερ, ο οποίος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός ήταν ακόμα πιο χαμηλός, με την Μάντσεστερ Σίτι να μην “τελειώνει” τον αγώνα. Στο 58′, ο Μάχρεζ απείλησε με εκτέλεση φάουλ, ενώ η μεγαλύτερη φάση του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε από πλευράς Σέφιλντ, όταν ο Λούντστραμ δεν κατάφερε να βρει στόχο από πλεονεκτική θέση, στο 70ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι, δεν κατάφεραν ποτέ να βρουν το τέρμα της ισοφάρισης, με το 0-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μάντσεστερ Σίτι, πλέον βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας, με αγώνα λιγότερο, ενώ την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί την Λίβερπουλ στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Αντίθετα, η Σέφιλντ παραμένει στην “ουρά” της βαθμολογίας, με μόλις 1 βαθμό έπειτα από 7 αναμετρήσεις. Την επόμενη εβδομάδα, θα φιλοξενηθεί από την Τσέλσι στο “Στάμφορντ Μπριτζ”.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ( Κρις Γουάιλντερ): Ράμσντεϊλ, Ίγκαν, Μπάσαμ, Στίβενς, Λόου (Μαγκόλντρικ 81′), Όσμπορν (Λούντστραμ 55′), Αμπαντού (Νόργουντ 65′), Μπέργκε, Μπόλντοκ, ΜακΜπέρνι, Μπρούστερ

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ντίαζ, Λαπόρτ, Κανσέλο, Γουόλκερ, Ρόδρι, Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Μάχρεζ (Γκιντογάν 85′), Στέρλινγκ, Τόρες (Φόντεν 81′)